banner15

Londra'da Petrol Deposunda Patlama

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyinde bir yakıt deposunda büyük bir patlama meydana geldi. Patlamadan 20 dakika sonra 2 küçük çaplı patlama daha oldu. Patlamaların ardından büyük bir yangın çıktığı bildiriliyor. Olayda 4'ü ağır 36 kişi yara

Londra'da Petrol Deposunda Patlama

Londra’nın 40 kilometre kuzeybatısında Hemel Hempstead bölgesinnin yakınlarında bir yakıt deposunda şiddetli bir patlama meydana geldi. Polis, ilk belirlemelere göre patlamaların kaza olduğunu bildirdi. Londra’nın 40 kilometre kuzeybatısında Hemel Hempstead kenti yakınlarında bir yakıt deposunda şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamayı 2 küçük çaplı patlama takip etti. Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlama sonucu 20 kişi yaralandı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, patlamalar yüzünden çok sayıda ev de hasar gördü. İtfaiye ekipleri, patlamaların ardından çıkan yangını söndürmeye çalışıyor. Olay yerine yakın pek çok ev, otel ve işyeri yeni patlamalar olabileceği endişesiyle boşaltıldı. Bölgedeki en büyük karayolu da önlem amacıyla trafiğe kapatıldı.
Herdfordshire polis teşkilatı sözcüsü Frank Whitely, bu sabah erken saatlerde meydana gelen patlamaların ardından, acil yardım servislerinin hemen bölgeye intikal ettiğini ve şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda 4'ü ağır 36 yaralıya ulaşıldığını bildirdi.

‘Terör saldırısı değil'

Görgü tanıkları, patlamaların hemen öncesinde bölgede alçaktan uçan bir uçağın sesini duyduklarını söyledi. Fakat polis, depoya bir uçağın çarptığı ve patlamaların bundan kaynaklanmış olabileceği yönündeki iddiaları yalanladı. Terör saldırısı ihtimalini rededen yetkililer, patlamaların kaza sonucu meydana geldiğinde ısrarlı.
 
Yangın günlerce sürebilir

Bu arada uzmanlar, yakıt deposundaki yangının kontrol altına alınmasının günler sürebileceği uyarısında bulundu. Depo, Londra’daki iki büyük havaalanı Heathrow ve Luton’un yakıt ihyitacını karşılıyordu. Petrol deposu, İngiltere’nin güneyine petrol sağlayan en önemli tesislerden biriydi. Uzmanlar, depoda bugüne kadar hiçbir güvenlik kaygısı ya da kazanın yaşanmadığını bildirdi.

Çevre felaketine yolaçabilir
 
Bu arada, çıkan büyük yangının neden olduğu dumanların çevrede büyük bir kirlilik yarattığı, ancak rüzgarın olmamasının dumanların daha geniş çevreye yayılmasını engellediği belirtiliyor. Silahlı kuvvetlerin de gerekirse müdahale edebilecek şekilde hazır tutulduğunu belirten İngiltere Savunma Bakanı Reid, patlama ve yangının çevresel, ekonomik ya da güvenlik açısından büyük etkileri olup olmayacağı yolundaki soru üzerine, bu konularda tahminde bulunmak için erken olduğunu söyledi. 

Buncefield petrol deposunun İngiltere'nin güneyine petrol sağlayan en önemli tesislerden biri olduğuna dair yayınların ardından, bölgede bu saatlerde açık olan istasyonlarda, akaryakıt almaya çalışanların araçlarının biriktiği bildiriliyor. Uzmanlar, depoda çıkan yangının, güney İngiltere'deki akaryakıt dağıtımı açısından önemli olduğunu, ancak akaryakıt yokluğuna yol 
açmayacağını belirterek, halkı panik alımlarından uzak durmaları yönünde uyarıyor. 
SKY TV'nin canlı yayınına katılan bazı uzmanlar ise bütün uyarılara rağmen panik alımlarının kaçınılmaz olacağını, bunun sonucunda akaryakıt fiyatları ve rezervlerinin de durumdan etkilenebileceğini belirtiyor. 
 
Total ve Texaco ortak işletiyorlardı
 
İngiltere’nin güneyine petrol sağlayan en önemli tesislerden biri olan Buncefield petrol deposu, Londra’daki iki büyük havaalanı Heathrow ve Luton’un yakıt ihyitacını karşılıyordu. Uzmanlar, depoda bugüne kadar hiçbir güvenlik kaygısı ya da kazanın yaşanmadığını bildirdi. Total ve Texaco şirketlerinin ortaklığıyla işletildiği belirtilen, İngiltere'nin en büyük petrol depolarından Buncefield'in, Heathrow ve Gatwick havaalanlarına boru hattıyla bağlı olduğu ve bu alanlara bu hatlar aracılığıyla yakıt sağladığı kaydedildi. Uzmanlar, depodaki yangının söndürülmesi için fazla bir şey yapılamayacağını, yapılacak tek şeyin, deponun petrol dağıtımında kullanılan boru hatlarının yangından etkilenmeyecek şekilde korunması olduğunu belirtiyor. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48