banner15

Londra'da Şeriat yanlısı gençler

İngiltere'de yapılan Kamuoyu araştırması 'İngilizlerde Müslüman kimliğinin öne çıktığını ve şeriatı destekleyen gençler yetiştiğini ortaya koydu.'

Londra'da Şeriat yanlısı gençler

Policy Exchange şirketince 1003 Müslüman arasında yapılan nabız yoklaması, ayrıca gençler arasında radikal İslamcı örgütlere verilen desteğin arttığını gösterdi.

İnternette ve telefonla yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarını kaleme alan Münire Mirza, "İngiltere'de güçlü bir Müslüman kimliğinin ortaya çıkışını, kısmen de olsa 80'lerde uygulamaya konulan çok-kültürlülük politikalarına" bağladı.

Mirza, "bu politikaların, farklılığa vurgu yaparak, ulusal kimliğe zarar verdiği ve insanları etnik, dini ve kültürel bakımdan böldüğü" görüşünü dile getirdi. Araştırmaya göre, 16-24 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 37'si, şeriat hükümlerine göre yaşamayı tercih ediyor. Bu oran, 55 yaşın üzerinde ise yüzde 17'ye düşüyor. Çocuklarını devletin din okullarına yollamak isteyenlerin oranı da yüzde 17 çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 74'ü, Müslüman kadınların kamusal alanda da tesettüre girmesinden yana görüş belirtti.

Araştırma, ayrıca değişik yaşlardan Müslümanların ortalama yüzde 7'sinin "Batı'yla mücadeleye hazır El Kaide benzeri örgütlere sıcak baktığını" gösterdi. Bu oran, gençler arasında 13, yaşlılar arasında ise 3. Münire Mirza, durumu değerlendirirken, "Batı demokrasisinin kurallarını kabul eden çoğunlukla bunları reddeden azınlık arasında açık bir çatışma olduğunu" kaydetti ve "Müslüman gençlerdeki din duygusunun, atalarının kültürel geleneklerini izlemekten ibaret olmadığını, gençlerin dine ilgisinin daha politik olduğunu" kaydetti. Mirza, şeriat ve tesettür isteyen gençlerin sayısının arttığından söz etti, ancak daha önce yapılmış bir araştırmaya atıfta bulunmadı.AA
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35