banner15

Londra'nın Dış Politika Öncelikleri

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, hükümetin gelecek 10 yıl içindeki dış politika önceliklerini açıkladı. Jack Straw'un konuşmasıyla eş zamanlı olarak, İngiltere'nin resmi tutumunu yansıtan bir rapor da yayımlandı. Blair de Endonezya'da İslam

Londra'nın Dış Politika Öncelikleri

"Değişen Dünyada Aktif Diplomasi" adlı raporda en büyük vurgu, uluslararası siyaset ve iç politika arasında giderek yoğunlaşan ilişkiye yapılıyor. İngiltere, 10 yıllık dış politika stratejisini belirleyen ilk raporu 2003 yılında yayımlamıştı. Ancak bu süre içinde dünyada yaşanan önemli değişiklikler nedeniyle raporun yenilenmesine karar verildi. Dışişleri Bakanı Jack Straw'un konuşmasında, Çin ve Hindistan gibi, Asya'da hızla yükselen ekonomik güçlere daha fazla önem vermeye başladıklarını vurguladı. Raporda özellikle, enerji arzında güvenilir kaynaklara sahip olunmasına daha fazla dikkat edildiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca, yasa dışı göç ve çevre sorunları konusunda, uluslararası siyaset ve iç politikanın koordinasyonu da bir diğer önemli başlığı oluşturuyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, son dönemde yoğun eleştiri aldığı bir konuya da vurgu yapıyor: Asya'daki tsunami felaketinde olduğu gibi, ülke dışında doğal afete yakalanan İngiliz vatandaşlarına yardımın etkinleştirilmesi. Ancak belgenin tamamına bakıldığında, İngiltere'nin dış politika önceliklerinin pek de fazla değişmediği dikkat çekiyor. Küresel terörizm ve kitle imha silahları ile mücadele, 2003'te olduğu gibi, bir numaralı öncelik olma özelliğini koruyor.

Blair Endonezya'da İslam'ı tartışacak

İngiltere Başbakanı Tony Blair, bu hafta Endonezya'ya yapacağı ziyarette İslam'ı tartışacak. Endonezya Dışişleri Bakanı Yusril İhza Mahendra, Blair'in çarşamba akşamı ülkeye geleceğini ve Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono'yla görüşeceğini söyledi. Blair, 1985'te Margaret Thatcher'dan sonra ülkeyi ziyaret eden ilk İngiltere başbakanı olacak. Mahendra, "Başbakan Blair, Endonezya'da İslam'ın gelişmesi konusunu tartışmak istedi. Bunun yanı sıra İslam'ı daha iyi anlamaya da ilgi duyuyor" dedi. Yudhoyono'nun da ülkenin önde gelen din adamlarını Blair'le görüşmeye çağırdığı kaydedildi. Mahendra, Endonezya'da ılımlı İslam'ın yaygın olduğunu, bu konuda başka ülkelerle görüşmelerin dünyada İslam konusundaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldıracağını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48