banner15

Lordlar Okulda Tesettüre Hayır Dedi

İngiltere'nin en yüksek yargı makamı durumundaki Lordlar Kamarası Müslüman bir kızın, okulda İslami giysi giymesinin yasaklanabileceğine hükmetti.

Lordlar Okulda Tesettüre Hayır Dedi

İngiltere'deki en yüksek yargı merci durumundaki Lordlar Kamarası'ndaki yüksek yargıçlar, bir genç kızın okulda İslami bir giysi giymesinin yasaklanabileceğine karar verdi. Yüksek yargıçlara göre, cilbab adı verilen çarşaf benzeri bu giysinin yasaklanması Shabina Begum adlı kızın insan haklarının ihlali anlamına gelmiyor. Londra'daki bir temyiz mahkemesi geçen yıl 16 yaşındaki Müslüman kızın kullandığı giysi dolayısıyla okula alınmamasının yasadışı olduğuna hükmetmişti.

Temyiz mahkemesinin kararında öğrencinin cilbab adı verilen ve elleriyle yüzü hariç tüm vücudunu kapatan giysisi ile okula sokulmamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin din özgürlüğü hakkındaki hükümlerine aykırı olduğu belirtildi. Lordlar Kamarası'ndaki yüksek yargıçlar ise oybirliği ile aldıkları kararda Londra'nın kuzeyindeki Luton kentinde bulunan okulun aldığı kararın bütünüyle haklı olduğuna hükmetti. Lordlar hükümlerini açıklarken, okulun Müslüman inançlarına uygun bir olacak bir üniforma geliştirmek için büyük özen gösterdiğine ve belirlenen giysinin öğrenciler arasında tehdit veya rekabet hissi yaratmayacak nitelikte olduğuna dikkat çektiler. Begum'ün öğrencisi olduğu Denbigh Lisesi, öğrencilerin şalvarı andıran bol pantalon ve uzun tuniklerden oluşan bir giysi giymesine ve başörtüsü takmasına izin veriyor, ancak çarşafı andıran diğer giysilerin kullanılmasına karşı çıkıyordu.

Okulu temsil eden avukatlar aksi bir uygulamanın öğrenciler arasından bölünme yaratabileceğini ve sağlık ve güvenlik açısından risk oluşturabileceğini vurguluyordu. Yaklaşık bin öğrencisi olan Denbigh Lisesi'nin öğrencilerinin yüzde 79'u Müslüman ve söz konusu üniformayı kullanıyor. Shabina Begum ise bu üniformayı yetersiz bularak 2002 yılı Eylül ayında öğrenimine ara vermişti. İşte bu tartışma uzun bir hukuk mücadelesinin de başlangıcını oluşturdu.

Dört yıldır süren dava

İngiliz Yüksek Mahkemesi 2004 Haziran ayında, okulun savlarını haklı bularak Begum'un başvurusunu reddetmişti. Bunun üzerine konu temyiz mahkemesine havale edildi. Öğrencinin savunmasını Başbakan Tony Blair'in avukat olan eşi Cherie Booth'un temsil ettiği davada, temyiz mahkemesi kararını geçen Mart'ta açıkladı. Mahkeme Bangladeş asıllı Begum'ün başvurusunu haklı bulmanın yanı sıra eğitim bakanlığından da okulların uygulamalarının İnsan Hakları Yasası'na uygunluğunu gözden geçirmesini istedi.

Lordlar Kamarası'ndaki yüksek yargıçlar ise Begum'un üniforma politikası uygulayan bir okula kayıt yaptırırken karşılaşabileceği uygulamanın bilincinde olduğuna, dikkat çektiler. Yöredeki diğer üç okulun ise cilbab giyilmesine izin verdiği biliniyor. Begum de öğrenimine iki yıl ara verdikten sonra bu okullardan birisine devam etmişti. Yargıçlardan Lord Bingham, öğrenimdeki iki yıllık aranın "okulun koyma hakkı bulunan bir karar uymaya yanaşmamaktan" kaynaklandığını kaydetti.

Bu karar Begum'un davasında ülkede son hukuk yolunun tüketildiği anlamına geliyor. Karar nedeniyle hayalkırıklığına uğradığını ve üzüldüğünü belirten Begum, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürme ihtimalini avukatları ile görüşeceğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi bulunmayan ülkede, Lordlar Kamarası'ndaki 12 yüksek yargıç en üst düzey temyiz merciini oluşturuyor.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48