banner15

Ltvinenko için rapor hazırlandı

Eski ajan Litvinenko'nun ölümünün, bir cinayet olduğuna dair görüşler içeren bir rapor İngilterede savcılığa sunuldu

Ltvinenko için rapor hazırlandı

Eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko'nun ölümünü araştıran İngiliz dedektifler, bir cinayet olduğuna inanılan olay hakkında ne gibi suçlamalar getirilebileceğine dair görüşlerini içeren bir raporu savcılığa sundu.

Raporun içeriği, kamuoyuna açıklanmadı. Ancak BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, soruşturmayı yöneten yetkililerin kendisine, Rus istihbaratının eski üyelerinden Andre Lugovoy'a işaret eden adli kanıtlar olduğunu söylediklerini aktardı.

İngiliz emniyet yetkilileri geçtiğimiz aylarda Rusya'ya giderek Lugovoy ve eski subay Dmitri Kovtun ile ikişer kez görüşmüşlerdi.

Lugovoy ve Kovtun, Litvinenko ile zehirlendiği 1 Kasım 2006 tarihinde Londra'da bir araya gelmişti.

Lugovoy ise BBC'ye açıklamasında, kendisinin bir şüpheli değil, tanık olduğunu ifade etti. Mağdur olduğunu savunan Lugovoy savcıların ve polisin gerçekleri ortaya çıkarmasını istedi.

1996 yılında, istihbarat servisi ile anlaşmazlığa düştükten sonra İngiltere'den sığınma talebinde bulunmuş olan 43 yaşındaki Aleksandr Litvinenko, 23 Kasım'da ölmüştü.

Aleksandr Litvinenko'nun ölümüne çok zehirli olan radyoaktif polonyum 210 maddesinin yol açtığı düşünülüyor.

Aynı maddenin izlerine, Lugovoy'un üzerinde de rastlanmıştı.

Kanıtlar mahkumiyete yeter mi?

Savcılık yetkilileri şimdi oldukça yüklü olan dosyayı inceliyor. Yetkililerin herhangi bir şüpheli hakkında dava açmaya yeterli kanıt olup olmadığına ve dava açılsa da mahkumiyet getirebilecek ölçüde güçlü kanıt bulunup bulunmadığına karar vermesi gerekli.

Savcılıktan ya da polisten yetkililer eski Rus istihbaratçının ölümünden kimin sorumlu olduğuna dair düşüncelerini şu aşamada açıklamıyorlar.

Soruşturmayı yürüten dedektifler, Lugovoy'un gittiği pek çok yerde geride plonyum 210 izleri bıraktığını belirlediler. Ancak bu maddeye bu kadar iz bırakacak kadar maruz kaldıysa, nasıl olup da kendisinin fiziksel bir zarar görmediğini açıklamakta zorlanıyorlar.

Dedektifler ayrıca polonyumun Rusya'da bir nükleer reaktörden geldiğine inanıyor.

Üretimi çok sıkı şekilde denetlenen bu maddenin dışarıya çıkmasına ancak çok yetkili bir kimsenin izin vermiş olabileceğini düşünüyorlar.

Fakat tüm bu ilginç yönlerine rağmen, Aleksandr Litvinenko'nun ölüm emrini kimin verdiğinin belki de hiç ortaya çıkmayabileceğini ifade ediyorlar.

Rusya hükümeti, eski casus Aleksander Litvinenko'nun cinayetinin arkasında istihbarat servisleri ile bağlantılı unsurlar olabileceği iddialarını ısrarla reddediyor.

Dostları ise, Litvinenko'nun ölümünden, Rusya lideri Vladimir Putin'in sorumlu olduğunu öne sürüyorlar.

Litvinenko Putin'e yönelik sert eleştirilerde bulunmuş, özellikle Çeçenistan'a yönelik savaşın gerekçelerini sorgulamıştı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35