banner39

Lübnan Gemayel'i uğurluyor

Önceki gün öldürülen Sanayi Bakanının Beyrut'ta düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan Gemayel'i uğurluyor

Yandaşları, bugünkü cenaze töreni için halka yüksek katılım çağrısı yaptı. Güvenliği sağlamak amacıyla kent içine asker sevkedildi. Cemayel'in doğduğu köy olan Bikfara'da cenaze alkışlar ve dualarla uğurlanırken, cenaze kortejini yüzlerce otomobil ve otobüs izledi. Kentin bazı bölgelerinde cenazeye kalabalık katılım nedeniyle trafiğin tıkandığı haberleri geliyor.

Cenaze törenini izleyen BBC muhabirleri, törenin siyasi bir miting havasında geçmekte olduğunu söylüyor. Cemayel'in tabutunun köyden Beyrut'ta St. George Katedrali'ne getirilişi sırasında çanlar çalındı, Lübnan bayrakları sallandı.

Hariri komisyonu cinayeti soruşturacak

BM Güvenlik Konseyi, suikastın soruşturulması için Birleşmiş Milletler'den yardım isteyen Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'ya olumlu yanıt verdi. Eski başbakan Refik Hariri suikastını soruşturan BM heyeti, Cemayel'in ölümünün aydınlatılmasına yardımcı olacak. Bazı çevreler Suriye karşıtı çizgisiyle tanınan Cemayel'in öldürülmesinden, Şam'ı sorumlu tutuyor. Suriye iddiaları reddediyor.

BBC New York Nuhabiri Laura Trevelyan'ın aktardığına göre, halen Birleşmiş Milletler eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma yürütüyor. Hariri geçen yıl Beyrut'ta uğradığı bombalı saldırı sonucu öldürülmüştü. BM heyeti, bu cinayette Suriye'nin parmağı olduğunu öne sürmüştü. Piyer Cemayel'in öldürüldüğü gün Konsey, yakalanmaları halinde Hariri'nin katillerinin yargılanacağı bir uluslararası mahkeme kurulmasını kararlaştırmıştı.

Aynı mahkeme, Cemayel'in katillerini de yargılayabilir. Uluslararası mahkeme kurulması fikri, Lübnan'da büyük tartışmalara neden oldu. Bu tartışmalar, mevcut siyasi istikrarsızlığı daha da artırıyor.

Suriye yanlısı siyasetçiler uluslararası mahkemeye karşı çıkıyor. Mahkemenin kurulabilmesi için Lübnan parlamentosunun da onayı gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?