banner39

Lübnan gösterilerinde Türk yardım çadırları

El-Mustakbel’deki bir başka haberde de, Hizbullah taraftarlarının kurdukları çadırların bazılarının üzerinde Türk bayrağı görüldüğü ve bu çadırların İsrail saldırısı sonrası Türkiye’den Lübnan’a gönderilen yardımlardan olduğunun anlaşıldığı kaydediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan gösterilerinde Türk yardım çadırları

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Lübnan gösterilerinde Türk yardım çadırları

 

Lübnan muhalefetinin Es-Senyora Hükümeti’ni düşürmek için Cuma günü başladığı gösteriler devam ediyor. Bugünkü Arap gazetelerinde yine Lübnan ve gösteriler üzerine haberler var.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin manşeti: Lübnan: Es-Senyora Saray’da kalıcı..İşgali “kırmızı çizgi”

 

Haberde, Hükümet Sarayı’nda fiili olarak mahsur kalan Fuad Es-Senyora’nın anayasal meşriyete sahip olduğu sürece başbakan olarak kalacağını söylediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Devlet Bakanı Mişel Firavun’un Eş-Şarku’l-Evsat’a açıklamasına yer verilmiş. Firavun, Hükümet Sarayı’nın işgalinin kırmızı çizgi olduğunu vurgulamış ve kuşatmanın sürmesi durumunda çoğunluk taraftarlarının da Güney Lübnan ve Bekaa ile Beyrut arasındaki yolları kesebileceğini söylemiş.

 

Haberde, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın kuşatmaya rağmen Fuad Es-Senyora’yı ziyaret ederek destek verdiği, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in de gösterileri “düşüncesizce bir davranış” olarak tanımladığı bildiriliyor.

 

Lübnan El-Mustakbel gazetesi, muhalefetin gösterilerine karşılık Başbakan Fuad Es-Senyora’ya destek gösterilerinin Lübnan’ın her yerine yayıldığını ve Hizbullah’ın yönettiği Suriye-İran ittifakının darbe girişiminde ikinci güne girildiğini yazıyor.

 

El-Mustakbel’deki bir başka haberde de, Hizbullah taraftarlarının kurdukları çadırların bazılarının üzerinde Türk bayrağı görüldüğü ve bu çadırların İsrail saldırısı sonrası Türkiye’den Lübnan’a gönderilen yardımlardan olduğunun anlaşıldığı kaydediyor.

 

En-Nehar gazetesi ise manşetinde 14 Mart partilerinin darbe girişimine karşı koymaya başlayacaklarını ilan ettiklerini ve Canbolat’ın direnişe çağırdığını yazıyor.

 

 

Bush ve El-Maliki Saddam’ı serbest bırakmayı konuştu

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush ile Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin geçen hafta Ürdün’deki görüşmelerinde Irak’ın devrik başkanı Saddam Hüseyin’in serbest bırakılması konusunu görüştükleri yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre görüşmede, Saddam Hüseyin’in serbest bırakılması karşılığında Baasçı generallerin Irak Ordusu’nun yeniden inşasına ve eğitimine katılmaları konuşulmuş.

 

El-Vatan’ın adını vermediği kaynaklara dayandırdığı haberde, Iraklı yetkililerin bu alışverişe olumlu baktıkları fakat Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz El-Hekim’in karşı çıktığı yazıyor.

 

Haberde, Saddam dönemi subaylarından bir çoğunun halihazırda Ürdün’ün başkenti Amman’da yaşadığı ve aralarında Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın da bulunduğu bir çok Amerikalı diplomatın bu subaylarla görüştüğü, subayların ise ilk önce Saddam’ın serbest bırakılmasını şart koştukları bildiriliyor.

 

 

FKÖ Abbas’ı başkanlıktan uzaklaştıracak

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Filistinli direniş gruplarının yakında Suriye’nin başkenti şam’da bir araya gelerek Hamas’ı Filistin Kurtuluş Örgütü’ne alacakları ve FKÖ için Halit Meşal başkanlığında yeni bir icra komisyonu kuracakları bildiriliyor.

 

Filistinli kaynaklara dayandırılan haberde, Filistinli direniş gruplarının bu toplantısının amacının, FKÖ başkanlığı görevini de yürüten Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı bu görevden uzaklaştırmak olduğu öne sürülüyor.

 

Haberde, Şam’daki toplantıya FKÖ Siyasi Şube Başkanı Faruk Kaddumi’nin de katılacağı ve İran’ın Suriyeli yetkililere ve Şam’daki Filistinli liderlere maddi yardım sözünde bulunduğu bildiriliyor.

 

El-Beyan’ın haberinde, Faruk Kaddumi’nin bu haberleri yalanladığı ve Mahmud Abbas’ı FKÖ Başkanı olarak gördüğünü söylediği de kaydediliyor.

 

 

Irak’a kalıcı 14 Amerikan üssü

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde bugün yer alan bir haberde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın Irak’ta  petrol tesislerini koruma amacıyla 14 kalıcı askeri üs kuracağı yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, 4.5 milyar dolar haracanarak kurulacak bu üsler toplam 100 bin askeri barındırabilecek ve bölgedeki operasyonlar için de çıkış noktası olacak.

 

Bu üslerin 4’ü Bağdat’ta inşa edilecek. Diğerleri ise; Musul, Kerkük, Tikrit, Beled, Felluce, Nakratu’s-Selman, Sakr, Nasıriyye, Basra’da ve Irak’ın kuzeydoğusunda İran sınırında bir noktada kurulacak.

 

Haberde, üslerde yüzme havuzları, golf sahaları ve sinama salonları ve dünyaca ünlü lokanların şubelerinin yer alacağı bildiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?