banner39

Lübnan Hizbullah şarkılarıyla coşuyor

Lübnan'da Hizbullah'ın son kahramanlıklarının notalara döküldüğü müzikler peynir ekmek gibi satıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan Hizbullah şarkılarıyla coşuyor

İsrail'in 34 günlük Lübnan savaşından 'zaferle' çıkan Hizbullah'ın son kahramanlıklarının notalara döküldüğü müzikler peynir ekmek gibi satıyor. Lübnan halkı, Hizbullah'ın İsrail'e direnişini öven kaset ve CD'leri almak için kasetçilere akın ediyor. Talep öyle yoğun ki, ateşkesin ilan edildiği 14 Ağustos'tan beri Hizbullah müziği satışları yüzde 50 arttı. Stüdyo sahibi Ebu Cafer, "Genelde yılda bir milyon Hizbullah kaseti satarım ama şimdi piyasa patladı. Ocak-temmuz arası beş kaset çıktı. Ama ağustostan beri 10 yeni kaset çıktı" diyor. Kaset kapakları, Hizbullah'ın zaferini ve İsrail'in yıkımını gösteren fotoğraflarla donatılırken, şarkı sözlerinde de örgütün direnişi övülüyor. 'Sözünü Tuttu' adlı kasetteki şarkıların adları şöyle: 'Lübnan Hayatta Kalacak', 'Kan Emici ABD' ve 'Şehadet Müziği.'

'Hizbullah'ın diğer silahı'

'Hizbullah şarkıcıları', kendilerini 'Hizbullah'ın diğer silahı' olarak tanımlıyor. Bunlardan biri El Vilaya grubu. 'Resmi Hizbullah grubuyuz' iddiasındaki solist Ali Kazan, "Direniş, sadece silahlardan ibaret değildir. Sözler ve şarkılarla da ilgilidir. Sanat aracılığıyla iletecek bir mesajımız var" diyor. Grup, Hizbullah'ın zaferi sayesinde ilk kez turneye çıkıp Kuveyt'ten Bahreyn'e pek çok yer gezmiş. Kendini 'modern âşık' diye tanımlayan Ali, "İnsanlar bizi sadece Hizbullah grubu görmüyor. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın bizde vücut bulduğuna inanıyor. Direnişi yaymaktan çok gururluyuz" diye konuşuyor. Ali, şarkılarının 'işe yaradığını' da bizzat Hizbullah gerillarından öğrenmiş: "Cepheden dönen gerillalar, İsrail askerleri karşısında bizim şarkılarımızı söylediklerini anlattı. Zira şarkılar gerillalar için manevi motivasyon aracı. Kullandıkları farklı bir silah."

'Göbek atmayın'

Ancak Ali'nin şarkılarıyla kulüplerde göbek atılmasına itirazı var: "Tambur, trompet ve klarnet kullanıyoruz ancak tef veya darbuka asla. Zira bunlar, göbek dansını çağrıştırıyor. Elbette şarkılarımızın tanınmasını isteriz ama her yerde ve her koşulda değil. Mesela, gece kulüplerinde şarkılarımız çalınmamalı."

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?