banner39

Lübnan karanlık tünele girdi

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında konuyla ilgili haberi "Lübnan devleti çalıştırmama tüneline giriyor" başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan karanlık tünele girdi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İsrail'e veto desteği

 

Amerika Birleşik Devletleri, BM Güvenlik Konseyi'nde, İsrail'in Beyt Hanun'daki katliamını kınayan ve İsrail'in askeri operasyonlarını sona erdirmesini isteyen karar tasarısını veto etti.

 

Bugünkü Arap gazetelerinin tümünde bununla ilgili haberle yer alıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Halic gazetesi, konuyla ilgili haberi "Beyt Hanun şehitlerine karşı Amerikan vetosu" başlığıyla vermiş.

 

Yine Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-İttihad gazetesi ise haberin başlığında, "Amerikan vetosu Beyt Hanun katliamının kınanmasını engelliyor" diyor.

 

El-Beyan gazetesinin başlığı ise şöyle: "Amerikan vetosu İsrail saldırganlığını destekliyor"

 

 

Mekke Polisi kaçaklara göz açtırmıyor

 

Suudi Arabistan El-Medine gazetesi bugünkü sayısında, Mekke Polisi'nin dün bir günde 1300 kaçak yakaladığını yazıyor.

 

El-Medine'nin haberine göre kaçaklardan 700'ü umre vizesiyle gelip hacca kadar kalmak isteyenler.

 

Haberde, yakalanan umrecilerin kendilerini kandıran simsarların kurbanı olduklarını ve simsarlara adam başı 3 bin riyale varan paralar ödediklerini söyledikleri belirtiliyor

 

 

Lübnan karanlık tünele girdi

 

Lübnan'da hükümeti oluşturan çoğunluk grubu ile Şii Hizbullah ve Emel örgütleriyle müttefiklerinin ulusal birlik hükümeti görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı.

 

Hükümetin kararlarını engelleyebilecek ve Refik El-Hariri cinayetine bakacak uluslararası mahkemenin çalışmasını etkileyecek üçte birlik çoğunluğa sahip olmak isteyen Hizbullah ve Emel ittifakının bu isteği 14 Mart grubu tarafından kabul edilmeyince Hizbullah-Emel ittifakının hükümetteki 5 bakanı istifalarını sundu. Başbakan Fuad Es-Senyora istifaları kabul etmedi.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında bu konuyla ilgili haberi "Lübnan devleti çalıştırmama tüneline giriyor" başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

Lübnan'da yayınlanan El-Müstakbel gazetesi, Hizbullah-Emel ittifakı bakanlarının Refik El-Hariri cinayetine bakacak uluslararası mahkemeyi engelleme amacıyla istifa ettiklerini yazıyor.

 

El-Müstakbel'in haberine göre, milletvekili Ğassan Et-Tuveyni, "Şehitlerin kanı pazarlık konusu edilemez" demiş.

 

Lübnan En-Nehar gazetesi ise, yarın öğlen saatlerinde Bakanlar Kurulu'nun toplanarak uluslararası mahkeme tasarısını görüşeceğini, Hizbullah-Emel ittifakı bakanlarının bu toplantıdan 48 saat önce istifa ettiklerini ve Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un toplantıya katılmayacağını ilan ettiğini yazıyor.

 

En-Nehar ortada 3 senaryonun olduğunu yazıyor:

 

1- Hükümeti ve Başbakanı devirmek için Hizbullah-Emel ittifakının taraftarlarını sokağa dökmesi. Geçici hükümet kurulup yeni bir seçim yasası hazırlanması için ittifak milletvekillerinin topluca istifa etmesi.

 

2- Şii bakanların yokluğunda uluslararası mahkeme tasarısının bakanlar kurulunda kabul edilmesi ve istifa sorununun çözümünün sonraya bırakılması.

 

3. Uluslararası mahkeme kararının kabulünün ardından yeni bir hükümetin kurulması.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Refik El-Hariri cinayetina bakacak uluslararası mahkeme ile ilgili bilgiler veriliyor.

 

Er-Riyad'ın haberine göre, mahkemenin süresi 3 yıl ve bu süre uzatılabilecek. Mahkemenin yargıçları ise BM Genel Sekreteri tarafından belirlenecek.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?