Lübnan lideri: Hizbullah'a silah bırak demem

Lübnan Devlet Başkanı, İsrail ile gerginliğin arttığı bir dönemde Hizbullah'tan silahsızlanmasını istemeyeceğini açıkladı

Lübnan lideri: Hizbullah'a silah bırak demem


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan Devlet Başkanı Mişel Süleyman, İsrail saldırısının gündemde olduğu bir dönemde, Hizbullah'tan silahsızlanmasını istemeyeceğini açıkladı.

Süleyman, hükümetin, gelecekteki herhangi bir İsrail saldırısını da içerecek ulusal savunma stratejisi konusunda anlaşmaya varmadan Hizbullah'tan silahsızlanmasını "isteyemeyeceğini ve istememesi gerektiğini" kaydetti.

İsrail'in Lübnan'a saldırmasıyla 2006 yılında yaşanan savaşı sona erdiren BM anlaşması, Hizbullah'ın silahsızlanmasını öngörüyor, ancak Lübnanlı siyasetçiler, örgütün silahlarının silahlı kuvvetlere entegre edilmesini kapsayacak bir ulusal savunma stratejisi üzerinde anlaşamıyor.

Süleyman, Diyar gazetesine yaptığı açıklamada, "İsrail'in hergün savaş tehditleri yaptığı tehlikelerle dolu böyle bir atmosferde, Lübnan'ı koruyacak ulusal savunma stratejisi konusunda anlaşmaya varmadan, direnişe 'bize silahlarınızı verin ve hükümetin yetkisine bırakın" diyemeyiz ve dememeliyiz" şeklinde konuştu.

İsrail, son dönemde Hizbullah'ın Suriye'den gelen Scud füzelerine sahip olduğunu öne sürmüş, bu da İsrail ile Lübnan arasında karşılı klı uyarılar yapılmasına yol açmıştı.

2006 yılında İsrail'e karşı verilen mücadelede büyük rol oynayan Hizbullah, Lübnan meclisindeki milletvekilleriyle siyasette de kilit rol oynuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 07:34
banner53
YORUM EKLE

banner39