banner39

Lübnan Meclisi'nde seçim günü

Lübnan cumhurbaşkanlığı seçimi ve yemin törenine katılacak olan Başbakan Erdoğan, törenin ardından yurda dönecek.

Arşiv 25.05.2008, 08:46 25.05.2008, 08:49
Lübnan Meclisi'nde seçim günü

Batı yanlısı hükümet ve İran ile Suriye'nin desteklediği Şii Hizbullah arasındaki kriz yüzünden iç savaş eşiğinden dönen Lübnan'da Meclis bugün Cumhurbaşkanı'nı seçmek üzere toplanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bugün Lübnan'a gidecek.

Başbakan Erdoğan, Beyrut'ta Lübnan cumhurbaşkanlığı seçimi ve yemin törenine katılacak. Başbakan Erdoğan, törenin ardından aynı gün yurda dönecek.

LÜBNAN MECLİSİ'NDE SEÇİM GÜNÜ

Katar'da şiddete son verilmesi için uzlaşan gruplar, bugün 19'uncu kez bir araya gelerek siyasi krizi sonlandırmaya çalışacak.

Hükümet ve Hizbullah'ın başını çektiği muhalafetin cumhurbaşkanlığı için üzerinde uzlaştığı isim Genelkurmay Başkanı Michel Süleyman. Ülkede Emil Lahud'un görev süresinin dolduğu kasım ayından bu yana cumhurbaşkanlığı koltuğu boş.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Lübnan'dan gelen davet üzerine bugün Beyrut'a gidiyor. Cumhurbaşkanı'nı seçmek üzere yapılacak Meclis oturumuna katılacak olan Babacan'ın ikili temaslarda da bulunması bekleniyor.

Ülkede son kriz, hükümetin Hizbullah'a ait telekomünikasyon şebekesine müdahale etmesiyle doruğa çıkmıştı.

Taraflar Arap Birliği'nden arabulucuların girişimiyle Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelerek siyasi krizin sonlandırılması için anlaşmıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?