banner15

Lübnan muhalefeti B planına geçiyor

Eş-Şarku’l-Evsat’ın bugünkü sayısında, Lübnan muhalefetinin bakanlıkları, kamu kurumlarını ve havaalanını hedef aldığı yazıyor.

Lübnan muhalefeti B planına geçiyor

09 Ocak 2007 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Lübnan muhalefeti B planına geçiyor

 

Lübnan’da Fuad Es-Senyora Hükümeti’ni devirmek için haftalardır Beyrut’ta Hükümet Konağı önünde gösteriler yapan Lübnan muhalefeti, gösterilerde ikinci aşamaya geçmeye karar verdiğini ilan etti.

 

Lübnan El-Müstakbel gazetesi, “Darbeci güçler gerilimi yükseltiyor ve 14 Mart Paris-3’ü savunmak için karşı çıkıyor” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Lübnan muhalefetinin gösterileri tüm bakanlıkları ve resmi kurumları kapsayacak şekilde genişletme kararı aldığını, Lübnan Hükümeti’nin ise bu ayın 25’inde Fransa’nın başkentinde düzenlenecek Lübnan’ı destekleme konferansı Paris-3 için hazırlıklarını sürdürdüğünü yazıyor.

 

El-Müstakbel’in haberinde, Saad El-Hariri liderliğindeki El-Müstakbel hareketinin Hizbullah’a seslenerek Lübnan’ı İran-Suriye eksenine teslim etmemesini istediği bildiriliyor.

 

Lübnan Es-Sefir gazetesiyse, “Çatışma, Beyrut sokaklarından Paris-3’e uzanıyor” diyor.

 

Es-Sefir’in haberinde ayrıca, Lübnan Ordusu komutanı Mişel Süleyman’ın gazeteye yaptığı açıklamada, hiçbir resmi kurumun işgaline izin vermeyeceklerini söylediği yazıyor.

 

Lübnan El-Liva gazetesinin gösterilerin genişletilmesiyle ilgili haberinin başlığı şöyle: “Muhalefet, Paris-3’ü sokakta öldürmeye çalışıyor”.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Amerika’nın Fuad Es-Senyora Hükümeti’ne yaklaşık 1 milyar dolarlık yardımda bulunacağı bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Lübnan Hükümeti’ni desteklemenin barış ve istikrarı desteklemek olduğunu söylemiş.

 

Haberde ayrıca, Lübnan muhalefetinin gösterileri genişletme kararı almasından sonra Lübnan ordusuna anarşiyi önleme emri verildiği kaydediliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın bugünkü sayısında yayınlanan konuyla ilgili haberde de, muhalefetin bakanlıkları, kamu kurumlarını ve havaalanını hedef aldığı yazıyor.

 

Haberde, Lübnan Turizm Bakanı’nı gözteriler nedeniyle Lübnan’ın şimdiye kadar 100 milyon dolar kaybettiğini açıkladığı bildiriliyor.

 

 

Beklenen yangın!!

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Er-Riyad gazetesinin bugünkü başmakalesinde, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerini vurma planı hakkında çıkan haberlere değinilerek, bu haberlerin doğru olabileceği ifade ediliyor.

 

Makalede, İsrail’in olası saldırısı sonrası çıkacak yangının Ortadoğu’nun tümüne ve Orta Asya’ya ulaşacağı belirtilerek bunun büyük bir insanlık, ekonomi ve çevre felaketine yol açacağı yazıyor.

 

“Beklenen yangın!!” başlıklı yazıda, Amerika ve İsrail’in İran’ı askeri ve ekonomik açıdan köşeye sıkıştırarak Amerika’nın çizeceği ve manzarayı seyretmekle yetinen Arap ülkelerinin aleyhine olacak bir siyasette kendisine biçilen rolü oynamaya mecbur bırakma ve Amerika ile İran’ın anlaşma ihtimalinden bahsediliyor.

 

Er-Riyad’ın başmakalesi şöyle bitiyor:

 

“Siyasette, av kolaysa yırtıcı hayvanlar kardeş olur. Arap vatanı bir evden diğerine, bir mezhepten karşı mezhebe ve koltuk için savaşan dava sahipleri arasında görülen düşmanlık manzaralarıyla dolu. Yönetimde bulunan hikmet sahibi insanlar arasından, yangının bizi de kuşatacağını ve çözüm için acilen harekete geçilmesi gerektiğini idrak eden olmazsa, hasta Arab’ın mirasını paylaşmayı çekici kılacak faktörler yoldadır ve biz hepimiz, tamahkarların ateşiyle yanacağız.”

 

 

Kuveyt Dışişleri Bakanı’ndan Hamas’a hakaret

 

Kuveyt Parlamentosu dünkü oturumunda Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idamını ele almış ve idam kararının adil olduğuna karar vererek “tüm tağutların sonunun böyle olacağını” ifade etmiş.

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde, Kuveytli milletvekillerinin Saddam’ın idamını kınayan Yemen, Ürdün, Libya ve Cezayir gibi ülkelere öfke yağdırdıkları bildiriliyor.

 

Haberde, Kuveyt Dışişleri Bakanı Muhammed Es-Sabah, Saddam’ın idamını kınayan Hamas Hareketi’ne karşı bir tavır alınıp alınmayacağı sorusu üzerine, devlet olarak partilerle veya sendikalarla değil devletlerle ilişki kurduklarını söylemiş ve şöyle demiş: “Cahilin veya ahmakın yaptığına cevap vermemek şereftir”.

 

Haberde belirtildiğine göre, Kuveytli milletvekillerinden Muhammed El-Halife, “Hamas Hareketi tağut için taziye ve anma meclisleri kurdu. Oysa dün maaşlarını ödedik” demiş.

 

Kuveyt El-Qabes gazetesinde yer alan bir haberde de, Kuveyt Hümüketi’nin Saddam’ın idamını kınayan ülkelerle ilişkilerin kesilmeyeceğini açıkladığı bildiriliyor.

 

 

Mübarek: Cumhurbaşkanının görev süresi anayasayla sınırlanmasın!

 

Mısır El-Ehram gazetesinin bugünkü sayısında, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Ortadoğu Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Mısır Meclisi’ne sunduğu anayasa değişikliklerini savunduğu yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Mübarek, anayasa değişikliklerinin demokrasiyi, insan haklarını ve özgürlükleri geliştirmek amacı taşıdığını öne sürmüş.

 

El-Ehram’ın haberinde, Mübarek’in, cumhurbaşkanının görev süresini sınırlayan anayasanın 77. maddesinin değiştirlmesiyle ilgili bir soruya cevap verirken, cumhurbaşkanının süresini belirlemenin onu seçen halka ait olması ve anayasayla sınırlanmaması gerektiğini söylediği yazıyor.

 

Mübarek, büyük devletlerin anayasalarında da bu tür sınırlayıcı maddelerin olmadığını sözlerine eklemiş.

 

Mısır El-Cumhuriye gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde de, Mısır Parlamentosu Genel Komisyonu’nun oy birliğiyle anayasa değişikliklerini onayladığı bildiriliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48