banner39

Lübnan Muhalefeti Çözülüyor

İngiliz The Independent gazetesi, eski başbakan Refik Hariri'nin öldürüldüğü günden bu yana yani 21 gündür Lübnan'daki Şehitler Meydanı'nda Suriye karşıtı gösteriler yapan muhalefet yanlılarının çözülmeye başladıklarını yazdı. Bu gösterilere katılanların

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan Muhalefeti Çözülüyor

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi muhabiri Robert Fisk, Bekaa Vadisi'nden gönderdiği haberinde "Lübnanlılar, Suriye askerlerinden değil, iktidar boşluğundan korkuyor" dedi. Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'e göre, muhalefete destek veren Lübnanlılar, 30 yıldır ülke topraklarında olan Suriye askerlerinin artık gitmesini istiyorlar. İç savaşı unutamayan Lübnanlılar, Suriye askerlerinin boşalttığı mevzilere Suriye yanlısı milislerin yerleşmesinden endişe ediyorlar ve bu bölgelerin derhal Lübnan ordusunun denetimine geçmesini istiyorlar. Robert Fisk'e göre, birçok Lübnanlı Suriye ordusu çekilse bile Suriye istihbarat örgütünün ülkedeki varlığını devam ettireceğine inanıyor. Sunday Telegaph gazetesi de Lübnanlıların benzer endişelerini yansıtan bir habere yer veriyor. Gazetenin iddiasına göre, kameralar önünde tanklarını Bekaa Vadisi'nin doğusuna çeken Şam Yönetimi, uluslararası taleplere yanıt verdiği görüntüsünü yaymaya çalışıyor. Ancak Şam, 14 bin askerin ve binlerce istihbarat görevlisinin ne zaman Suriye'ye döneceği konusunda kesin taahhütte bulunmaktan kaçınıyor.

Hizbullah'ın dev gösterisi muhalefetin umutlarını yıktı

Gazete, eski başbakan Refik Hariri'nin öldürüldüğü günden bu yana yani 21 gündür Lübnan'daki Şehitler Meydanı'nda Suriye karşıtı gösteriler yapan muhalefet yanlılarının çözülmeye başladıklarını yazdı. Bu gösterilere katılanların sayısı artık bini bile bulmuyor. Gazeteye göre, bunda Hizbullah'ın Suriye'ye destek için geçtiğimiz hafta yüzbinlerce kişiyi sokağa dökerek gövde gösterisi yapması ve Suriye yanlısı başbakan Ömer Kerami'nin istifasından 10 gün sonra yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilmesi önemli rol oynadı. Bir Lübnanlı, "Suriyeliler, Lübnan'ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Lübnan Suriyeliler için bir hazine. Bu yüzden kolay kolay buraları bırakmayacak" dedi.

Suriye hemen çekilmiyor

Lübnan Dışişleri Bakanı Mahmud Hammud, Suriye askerlerinin ülkesinden tümüyle çekilmeyeceğini söyledi. Lübnan Dışişleri Bakanı Mahmud Hammud, Suriye askerlerinin, iki ülke arasında yeniden konuşlanma görüşmelerinin ele alınacağı bir toplantıya kadar ülkesinden tümüyle çekilmeyeceğini açıkladı. Hammud bu toplantının ne zaman yapılacağına ilişkin bir tarih vermedi, ancak AP ajansı, Lübnan ordusundan bir yetkilinin toplantının 6 Nisan'da yapılacağı sözünü aktardı. Lübnan Dışişleri Bakanı Hammud, ayrıca Suriye askerlerinin çekilmesi konusunda, ortak bir askeri komisyon tarafından zaman ve yerin saptanacağını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?