banner39

Lübnan sanayi bakanı öldürüldü

Lübnan Sanayi Bakanı, Beyrut'un Hıristiyan mahallesinde sokak ortasında vuruldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan sanayi bakanı öldürüldü

Lübnan’da Hıristiyan liderlerden Pierrre Gemayel, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Lübnan Sanayi Bakanı Pierre Gemayel, Beyrut’un Hıristiyan mahallesinde sokak ortasında vuruldu. Ağır yaralanan Hıristiyan Bakan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Gemayel parlamentonun Suriye ve Hizbullah karşıtı kanadında yer alıyordu.

 

Lübnan İçişleri Bakanı Fetfet,  Sanayi Bakanı Pierrre Gemayel'in Beyrut'ta uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybettiğini doğruladı. El-Müstakbel hareketi lideri Sa'd El-Hariri ise, suikastın ardından yaptığı ilk açıklamada Suriye'yi suçladı.

 

İngiltere ve ABD Dışişleri Bakanlığı, Lübnan Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'e düzenlenen suikasti kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lübnanlı Bakana düzenlenen suikast, "terörizm" ve "iktidardaki koalisyon hükümetini yıldırma" olarak değerlendirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "İngiltere bu saldırıyı kınamaktadır. Büyük üzüntü duyduk. Lübnan'da zaten yeterince sorun vardı" ifadesini kullandı. Bu saldırının bölgedeki tansiyonu daha da artıracağını kaydeden Bakan Beckett, "Bu, bölgedeki herkes için çok zararlı" dedi.

Suriye Cemayel'i öldürülmesini kınadı

Suriye, Lübnan Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'in öldürülmesini kınadı.Suriye resmi haber ajansı SANA'nın açıklamasını yayımladığı üst düzeydeki bir yetkili, "Bu alçakça eylem Lübnan'daki barış ve istikrarı yok etmeyi amaçlıyor" dedi. Cemayel, Lübnan'da son iki yılda öldürülen 5. Suriye muhalifi politikacı oldu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?