banner15

Lübnan'a 20 Milyon YTL daha

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Lübnan'a 20 milyon dolar daha yardım yapacağını bildirdi.

Lübnan'a 20 Milyon YTL daha

Fransa'nın girişimiyle Paris'te Lübnan için düzenlenen 3. Uluslararası Bağışçılar Konferansında konuşan Gül, Türkiye'nin daha önce de 20 ve 10 milyon dolar yardım yaptığını belirterek, son yardımla Lübnan'a yapılan yardımın 50 milyon dolara çıkacağını söyledi.

Gül, Türkiye'nin yapacağı yardımın Lübnan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasında kullandırılacağını belirtti.

Ekim ayından bu yana bir Türk askeri birliğinin Lübnan'ın istikrarı için bu ülkede görev yaptığını hatırlatan Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bir süre önce bu ülkeye giderek Türkiye'nin Lübnan'ın istikrarına verdiği önemi gösterdiğini söyledi.

Türkiye'den başta Kızılay olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinin de bu ülkenin yeniden inşasına katkıda bulunduğunu kaydeden Gül, bu çerçevede okullar yaptırıldığını da belirtti.

Türkiye'nin Lübnan'ın istikrarına, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına büyük önem verdiğini yineleyen Gül, bu ülkedeki bütün grupların sorunları siyasal platformda, diyalog içinde ve barışçı bir biçimde çözmeleri çağrısında bulundu.

Lübnan'daki bütün grupların tahriklerden kaçınmaları gerektiğini söyleyen Gül, Lübnan'ın komşularıyla ilişkilerinde de güven artırıcı önlemlerin artırılmasının önemine değindi.

PARİS III KONFERANSI

Fransa'nın girişimiyle düzenlenen yaklaşık 40 ülke ile 14 uluslararası kuruluşun katıldığı konferans, bu akşam düzenlenecek basın toplantısıyla sona erecek.

Daha önce 23 Şubat 2001'de ve 23 Kasım 2002 tarihlerinde Lübnan'a yapılacak yardımlarla ilgili düzenlenen konferansların ardından, bugün düzenlenen konferans Paris III Konferansı olarak adlandırılıyor. Konferans sırasında konuşan ülke ve uluslararası kuruluşların temsilcileri Lübnan'a yapacakları mali ve sosyal yardımları açıklıyor.

Konferansta Lübnan'ın ekonomik ve sosyal kalkınması ve Lübnanlıların yaşam standartlarının yükseltilmesi yönündeki öneriler de tartışılıyor.

YARDIM 4 MİLYARA ULAŞTI

Fransa'nın girişimiyle bugün Paris'te düzenlenen konferansta, Lübnan'ın için yapılan bağışların miktarının 4 milyar doları geçtiği bildirildi.

Yaklaşık 40 ülke ile 14 uluslararası kuruluşun temsilcisinin katıldığı konferansta toplanan bağışların 4.6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bazı ülkeler Lübnan'ın ekonomik ve sosyal kalkınması için yapacakları mali yardımı açıklarken, bazı ülkelerin Lübnan'dan alacaklarını sildiklerini de açıkladıkları gözlendi.

Konferansta Lübnan'a 1.1 milyar dolar bağışta bulunacağını açıklayan Suudi Arabistan, "en cömert ülkeler" sıralamasında ilk sırada yer aldı.

ABD, 770 milyon dolar, Fransa 500 milyon avro yardım yapacağını açıklarken, AB Komisyonu da bu ülkeye 400 milyon avro tutarında yardım yapılacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, son yapacağı 20 milyon dolarlık yardımla birlikte Türkiye'nin bu ülkeye son yıllarda yapacağı yardım miktarının 50 milyon dolara çıktığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48