banner15

Lübnan'a 7.6 milyar dolarlık vaad

Paris'te düzenlenen Lübnan Konferansı'nda, savaştan dolayı tahrip olan ülkeye 7,6 milyar dolarlık bir yardım yapılmasını onayladı.

Lübnan'a 7.6 milyar dolarlık vaad

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Uluslararası toplum Perşembe günü Paris’te yapılan yardım konferansı neticesinde savaştan dolayı tahrip olan Lübnan’a 7,6 milyar dolarlık bir yardım yapılmasını onayladı. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ev sahibi olarak yaptığı konuşmada, ‘konferans, birleşmiş ve egemen bir Lübnan yolunda hayati öneme sahip bir zamanlamadır’ dedi. Chirac ayrıca, ‘Konferansın neticesi hem finansal olarak hem de siyasal olarak çok pozitiftir’ şeklinde açıklamada bulundu. Lübnan Başbakanı Siniora bağış yapan devletlere teşekkür etti ve devlet hazinesinin reorganize edilmesi için sosyal ve ekonomik reformların yapılması konusunda hazır olduklarını vurguladı. Siniora, ‘Lübnan’ın, Yakındoğu sorunu bir düzene kavuşmadan  sürekli bir istikrar ve refaha kavuşmasının mümkün olmayacağını’ işaret ettikten sonra ‘İsrail’in geçtiğimiz yaz Hizbullah’a karşı yürüttüğü savaşın İsrail’e ne daha fazla güvenlik ne de barış getirdiğini’ ifade etti.

 

Avrupa Birliği’nden 400 Milyon Avro

 

Bu yardım sözüyle yüksek borcu olan Lübnan devleti iflastan kurtulacağı gibi kamu hizmetlerini ve askeriyeyi finanse edebilecek duruma gelecek. Suudi Arabistan 1,1 milyar dolarlık bir yardımın sözünü verdi. Amerika Dışişleri Bakanı Rice da Amerikan yardımlarını üç katına çıkartarak 770 milyon dolara çıkaracağını bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Beckett de Lübnan’daki Filistinli mültecilerin kaldığı kamplar için 40 milyon dolarlık bir bağış yaptığını açıkladı. Bundan başka Londra, gelecek dört yıl için Lübnan’a yapacağı bağışların tutarının 115 milyon Dolar olduğunu açıkladı. Avrupa Birliği 2010 yılına kadar Lübnan için yapacağı yardımların miktarının yaklaşık 400 milyon Avro’ya tekabül edeceğini bildirdi. Avrupa Yatırım Bankası 960 milyon dolar, Dünya Bankası da bir milyar Dolar yardım yapılacağı sözünü verdiler. Ev sahibi Chirac, daha bu yıl içinde Lübnan’a uygun şartlarda 250 milyon Avroluk kredinin sunulacağı ve diğer bir 250 milyon Avroluk yardımın da daha sonra Lübnan devletinin kullanımına açılacağı sözünü verdi.

 

Chirac, meşru Lübnan hükümetinin devletin bütün alanlarına tam otorite sağlaması adına mevcut Lübnan yönetimine yardımın ‘mutlak gerekliliği’nden bahsetti. Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi’nin 1701 sayılı kararına ‘tam riayet’ edilmesini talep etti ve Lübnan’ın komşu ülkelerine de bir çağrıda bulunarak silah ambargosuna saygılı davranılmasını istedi. Chirac, İsrail’in savaş uçaklarıyla Lübnan’ın hava sahasını ihlal etmesini de eleştirdi. Bundan başka Chirac, Birleşmiş Milletlere bağlı Unifil-Misyon birliklerinin de istikrar sağlama görevlerini bugüne kadar mükemmel şekilde yerine getiridiğini belirtti. Amerikan Dışişleri Bakanı Rice da Chirac’ın 1701 sayılı BM kararının tam uygulanmasına yönelik isteğine desteğini belirtti.Rice bundan başka İsrail-Lübnan sınırındaki tartışmalı Shebaa Çiftlikleri konusunda İsrail tarafına etkide bulunması yönünde kendisinden ricada bulunulduğunu da tasdikledi.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: ‘ Lübnan’ın yeniden yapılanması için verilecek desteğin ülke için hayırlı olacağı konusunda şüphesinin bulunmadığını’ belirtti. Başbakan Siniora da Steinmeier’e bunu garanti etti. Steinmeier ayrıca; ‘Siniora yönetiminin güçlendirilmesinin Lübnan’ın istikrara kavuşması için çok önemli bir ön şart olduğunu’ ifade etti.

 

 

Lübnan’da iç karışıklıklar

 

Lübnan’ın başkeni Beyrut’taki iç karışıklıklarda üç kişi öldü. Meydana gelen olaylar Hizbullah’ın başını çektiği muhalefetle iktidardaki hükümet taraftarları arasında bu Perşembe günü meydana geldi. Hükümet taraftarı öğrencilerle muhalefet yanlısı öğrenciler arasında meydana gelen taşlı sopalı kavgada ölen üç öğreninin yanısıra 46 öğrenci ve dört asker de yaralandı. Öte yandan Siniora yönetimininin yakın müttefiki ve Geçtiğimiz yıl bir suikast sonucu öldürülen eski Başbakan Hariri’nin oğlu Saad Hariri, ‘Şiddet’in Paris’te Lübnan için toplanan Yardım Konferansı’nın pozitif sonuçlarını sabote etmek için amaçlı olduğunu ifade etti.

 

Bu arada Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Konseyi sekreteri Bandar Bin Sultan Al Suud Lübnan’daki krizi durdurmak amacıyla görüşmeler için Tahran’a gitti. Lübnan medyasının haberlerine göre; Tahran’daki görüşmeler Suudi Arabistan’la İran arasında Salı günü yapılan telefon görüşmeleinin bir devamı niteliğindeydi. Her iki tarafında Beyrut’taki ve diğer şehirlerdeki gösterilere şaşırdıkları ve gösterilerle ilgili görüntülerin Gazze’yi hatırlattığını düşündükleri bildirildi.

 

Suudi ve İranlı yetkililerin anlaşması üzerine ve Tahran’ın Hizbullah üzerindeki baskısı sonucu Hizbullah’ın uyguladığı genel grev ve önemli caddelerin kapatılması eylemlerinin Salı günü akşamı kaldırıldığı bildirildi. Hizbullah’ın kararından vazgeçmesinde Hristiyanların hizbullah’ın umduğundan daha kuvvetli bir direnç göstermelerinin de etkili olduğu iddia edildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35