banner15

Lübnan'a ilk birlik 12 ekimde gidiyor

Barış Gücü'ne katılacak olan ilk Türk birliği, 12 ekimde Ankara'dan yola çıkıyor.

Lübnan'a ilk birlik 12 ekimde gidiyor

İsrail'in Lübnan saldırısının ardından bölgeye konuşlandırılmaya başlanan Barış Gücü'ne katılacak olan ilk Türk birliği, 12 ekimde Ankara'dan yola çıkıyor.

Birleşmiş Milletler operasyonuna destek verecek Türk savaş gemilerinden ilki Gaziantep fırkateyni de yarın bölgeye hareket ediyor.
 
Ekim ayında Lübnan'da göreve başlaması beklenen Türk birliğinin hareket takvimi netleşti. 12 ekimde ilk kara birliği Ankara'dan hareket etmesi planlanıyor.
 
Köprü-yol yapımı gibi konularda görev alacak istihkam unsurlarının yanısıra, Türk insani yardım ekiplerinin güvenliğini sağlayacak 70'e yakın muharip güç de Lübnan'a gidecek.
 
Kara birliğinin 300 personelden oluşması öngörülüyor. Lübnan'daki BM operasyonuna destek verecek deniz birliğinin ilk gemisi de yarın Marmaris Aksaz Deniz Üssü'nden hareket edecek. İlk giden gemi Gaziantep fırkateyni olacak.
 
İki korvet ve bir hücumbotun da önümüzdeki günlerde Akdeniz'de görev alması bekleniyor. Nakura'daki BM karargahında irtibat için Türk subaylar da görev yapacak. Deniz gücünün 700 personelden oluşması bekleniyor.
 
Askerin görev tanımı

Güney Lübnan'da konuşlanacak BM Barış Gücü'ne katılacak Türk askerinin görev tanımı ise şöyle:
 
* Türkiye, barış gücüne 'Deniz Görev Gücü' olarak katılacak ve devriye görevi yapacak.
* Taleplerin tek tek değerlendirilmesi kaydı ile dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlayacak.
* Türkiye'nin insani yardım faaliyetlerinde güvenliği sağlayacak kuvvet koruma birlikleri gönderilecek.
* Lübnan Ordusu'na eğitim verecek.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 28 ağustosta toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada, prensip olarak Güney Lübnan'da konuşlanacak BM barış gücüne katılmaya karar verildiğini açıklamıştı.

34 gün sonra gelen ateşkes
 
İsrail, 12 temmuzda iki askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan topraklarına girmiş, İsrail'in Lübnan saldırılarının 34'üncü gününde silahlar susmuştu.
 
Çoğu sivil yaklaşık bin 100 Lübnanlı ve 114'ü asker 154 İsraillinin öldüğü saldırılar, 14 ağustos sabahı Birleşmiş Milletler'in ateşkesi öngören kararının yürürlüğe girmesiyle durmuştu.

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48