banner39

Lübnan'da 15 kişiye El Kaide üyesi suçlaması

Lübnan'da 15 kişi El Kaide üyesi olmak ve Lübnanlı askerlere saldırı hazırlığı yapmakla suçlandı.

Arşiv 18.12.2009, 04:51 18.12.2009, 11:25
Lübnan'da 15 kişiye El Kaide üyesi suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan Askeri Mahkemesi'nden Yargıç Sakar Sakar, 15 Filistinli ve Lübnanlı kişiye El Kaide üyesi olma suçlaması yöneltti.

Lübnanlı yargı kaynaklarına göre 13 Lübnanlı ve 2 Filistinli "terör örgütü üyesi" olmakla ve Lübnanlı askerleri öldürmek üzere saldırı hazırlıkları yapmakla suçlandı. Ayrıca 13 kişinin Feth El İslam örgütü ile ilişki kurdukları iddia ediliyor.

El Cezire televizyonunun haberine göre Yargıç Sakar, 15 kişiden birini de Lübnan ordusunun askeri bir kafilesini hedef almak üzere bir bomba düzeneği hazırladığını ve orduya karşı intikam saldırıları düzenlemeye çalıştığını savundu.

Yargıç ayrıca zanlıların Güney Lübnan'daki Filistinli mültecilere yönelik Ayn El Hulva mülteci kampında eylemler planladığını öne sürdü:

Habere göre suçlanan 15 kişiden sadece beşi tutuklu durumda. Diğer on kişi ise henüz yargı önüne çıkmadılar. On kişinin de yakalanmaları durumunda idamla yargılanmaları bekleniyor.

Feth El İslam örgütü 1007 yılında Lübnan ordusu ile Nehr El Barid'de sıkı bir çatışmaya girmiş, olaylarda 168'i asker 400 kişi hayatını kaybetmiş, 30 bin Filistinli ise yerinden olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü