banner27

Lübnan'da ateşkes kararı yürürlükte

BM'nin Lübnan'da ateşkesi öngören kararı bu sabah yürürlüğe girdi.

Lübnan'da ateşkes kararı yürürlükte

İsrail askerleriyle Hizbullah gerillaları arasında 5 haftadır süren çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan karar, TSİ 8.00'dan itibaren uygulamaya konuldu. İsrail'in Haaretz gazetesi, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, İsrail ordusuna ateşkese uyulması emrini verdiğini yazmıştı.Hizbullah da İsrail karara uyduğu sürece kendisinin de uyacağını bildirmişti.

İsrail son dakikaya kadar saldırdı:

İsrail, bir ayı aşkın süredir devam eden saldırıların ardından çatışmaların sona erdirilmesini öngören BM kararını onaylamasına rağmen Lübnan’daki kanlı saldırılarını ara vermeden sürdürdü.

Lübnan hükümetinin BM kararını kabul etmesi sonrası dün sabah toplanan İsrail kabinesinin kararı onayladığı sırada İsrail uçaklarının saldırılarında en az 11 sivil daha hayatını kaybetti. Güney Lübnan’da İsrail’e kayıp verdirmeyi sürdüren Hizbullah ise hafta sonu meydana gelen çatışmalarda 31 İsrail askerini öldürdü. Anlaşma gereği bölgedeki çatışma bu sabah saat 08.00’de sona erdi. Kaçırılan askerler için Hizbullah’ın esir takası teklifini, daha önce reddeden İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in “pazarlık” için üst düzey bir yetkiliyi görevlendireceği öne sürüldü.

İsrail hükümeti, BM Güvenlik Konseyi’nin Güney Lübnan’da ateşkes için aldığı kararı, bir çekimser oya karşılık 24 oyla onayladı. BM kararını ele almak üzere dün sabah toplanan İsrail kabinesinde konuşan Başbakan Ehud Olmert, “1071 sayılı kararın iyi bir karar olduğunu ve 1559 sayılı, Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını öngören kararın uygulama koşullarını ortaya koyduğunu’’ söyledi. Olmert, “Hizbullah, Lübnan’da, devlet içinde bir devlet olarak kalamaz. İsrail’in muhatabı Lübnan hükümetidir.” dedi.

Ehud Olmert, anlaşmayla ilgili çıkacak herhangi bir sorun ve şiddet olayından Lübnan hükümetinin sorumlu olacağını belirtti. İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, bu sabah itibarıyla taarruza son vereceklerini; ancak meşru müdafaa hakkını saklı tutacaklarını kaydetti. BM Genel Sekreteri Kofi Annan da Lübnan ve İsrail’in, çatışmaları bugün saat 08.00 itibarıyla sona erdirme konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Annan, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Her iki liderin de çarpışmalardan uzak durmak ve çatışmaların durdurulması konusunda anlaştıklarını ilan etmekten mutluluk duyuyorum.” dedi.

Kabine toplantısının ardından basına konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, BM kararı uyarınca Lübnan’ın güneyine 15 bin BM askeri konuşlandırılana kadar İsrail birliklerinin bölgede kalacaklarını açıkladı. Hizbullah ise son İsrail askeri Lübnan topraklarını terk edene dek saldırılara devam edeceğini açıklamıştı. İsrail, çatışmaların durdurulması kararını onaylamasına rağmen ateşkes öncesi saldırılarını yoğunlaştırdı. İsrail uçakları dün özellikle başkent Beyrut’un güney banliyölerine şiddetli hava saldırıları düzenlerken ülke çapında 50’den fazla köy ve kasabayı vurdu. İki dakika içinde en az 20 füzenin isabet ettiği Beyrut’un dış mahallelerinden Dahiye’deki hava saldırısında 8 bina ile bir cami yerle bir oldu. İsrail’in yaklaşık 30 bin askerle girdiği Güney Lübnan’da Hizbullah ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar dün de devam etti. Bir İsrail uçağı Sur kenti üzerinde ve İsrail’ de olmak üzere 2 Hizbullah uçağını düşürdü. Önceki gün biri kadın 24 askerini kaybeden İsrail, dünkü çatışmalarda 7 askerini kaybetti. Hizbullah’ın düzenlediği roket saldırılarında ise 1 İsrailli öldü, 15’i de yaralandı.

İsrail esir takasına hazır

Bu arada, İsrail’in, Hizbullah tarafından esir alınan iki askerine karşılık cezaevlerinde tuttuğu mahkumları takas etmeye hazır olduğu iddia edildi. İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre daha önce bu konuyu müzakere etmeyeceğini açıklayan Başbakan Olmert, dünkü kabine toplantısında rehin askerlerin geri getirilmesi için ne gerekiyorsa yapılması talimatını verdi. İsrail radyosu da Olmert’in konuyla ilgilenmek üzere üst düzey bir ismi görevlendireceğini söylediğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25