banner15

Lübnan'da Danimarka Elçiliği Ateşe Verildi

Danimarka'daki bir gazetenin yayımladığı Hz. Muhammed'in karikatürlerini protesto eden yaklaşık 20bin kişi, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Danimarka Büyükelçiliği'ni ateşe verdi.

Lübnan'da Danimarka Elçiliği Ateşe Verildi

Polisin öfkeli kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı belirtiliyor. Dün de, Suriye'nin başkenti Şam'daki Danimarka ve Norveç Büyükelçilikleri ateşe verilmişti.

Bunun üzerine Danimarka ve Norveç hükümetleri, büyükelçiliklere saldırıları önleyemediği gerekçesiyle Şam yönetimini kınamıştı.

İki ülke de, vatandaşlarına Suriye'yi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinecad, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetinin karikatürlerin yayımlandığı ülkelerle yapılan ticari sözleşmeleri feshetmeyi göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Karikatürler önce Eylül ayında Danimarka'nın Jyllands-Posten gazetesinde, daha sonra da hafta içinde başka Avrupa ülkelerinin gazetelerinde ve Ürdün'de yayımlanmıştı.

Ürdün'de karikatürleri yayımlayan gazetenin editörü görevden alınması sonrası halen gözaltında.

Cihad Momoni, Ürdün yasaları gereği dine hakaretle suçlanıyor.

Öte yandan karikatürlerin yayımlanmasını eleştiren çevrelere, Katolik Kilisesi de katıldı.

Vatikan sözcüsü Joaquin Navarro-Valls, ifade özgürlüğünün kimseye inançlı kişileri incitme hakkı vermediğini söyledi.

Joaquin Navarro-Valls, ulusların barış içinde yaşamaları için karşılıklı saygının olmazsa olmaz bir koşul olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da, Müslümanların üzüntüsünü paylaştığını belirtip soğukkanlılık çağrısı yaptı.Kofi Annan Müslümanlardan, karikatürleri ilk yayımlayan basın organı olan Danimarka'nın Jyllands-Posten gazetesi yetkililerinin özürünü kabul etmelerini istedi.

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48