banner39

Lübnan'da eylemler birinci ayında

Beyrut'taki hükümet karşıtı eylemler, birinci ayına girerken, muhalifler eylemlerin dozunu artırma çağrısı yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da eylemler birinci ayında

Lübnan’da ABD yanlısı Fuad Sinyora hükümetinin istifası ve ulusal bir hükümeti talepleriyle başlayan eylemler, birinci ayına girdi. Bir aydır eylemlerine devam eden Lübnanlılar, “Sinyora makamını terk edinceye değin, sokaklardan inmeyecekleri” açıklamasını yinelerken, “Eylemler, daha da çeşitlenecek ve dozu iyiden iyiye artacak” diye belirtti. Eylemleri örgütleyen Hizbullah ve müttefikleri, ABD yanlısı hükümete karşı “sivil itaatsizlik” çağrısı yaptılar.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta tam bir ay önce kitlesel bir mitingle başlayan eylemler, Hizbullah ve müttefiklerinin başını çektiği muhaliflerin Başbakanlık Sarayı yakınlarına çadır kent kurması ile devam etmişti. Eylemlerin ikinci haftasında, milyonlarca kişinin katılımıyla “Lübnan tarihinin en büyük eylemlerinden biri” yapılmıştı.

Erken seçim baskısı

Lübnan’daki siyasi krizin çözümü amacıyla Beyrut’u ziyaret eden Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın girişimlerinin sonuç vermemesinin ardından, Hizbullah ve müttefiklerinden gelen açıklamalarda, “eylemlerde artık strateji değişikliğine gidildiği ve sivil itaatsizliğin kaçınılmaz olduğu” belirtildi.
Lübnanlı muhaliflerin açıklamasında ayrıca, “Arap Birliği’nin yeni yılda öngördüğü girişimlerin de başarısızlığa uğraması durumunda, ülkede erken seçime gidilmesi için baskının artırılacağı” ifade edildi.

Lübnan muhalefetinin “kilit” isimlerinden Süleyman Francieh konuya ilişkin açıklamasında, “erken seçim için eylemlerin dozunun yükseltileceğini” ifade ederek, “Başkentteki tüm yollar kapatılacak. Sivil itaatsizlik, havalimanı, ana yollar, limanlar da dahil olmak üzere her yanı saracak” diye konuştu.
Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri’nin Beyrut’tan ayrılmasının hemen ardından, Başbakanlık Sarayı yakınlarındaki çadır kentlerde bir aydır kalan Lübnanlılar, “Sinyora istifa”, “Sonuna kadar buradayız” sloganları attı. Amr Musa’nın görüşmelerinin, “başarısızlığa” uğramasından dolayı Sinyora hükümetini suçlayan muhalif milletvekili Hüseyin H. Hasan, “Bana göre, Sinyora, Musa’nın arabuluculuğunu kabul etmeliydi. Çünkü, başka çıkış yolu kalmadı” ifadelerini kullandı.

Ekonomik durgunluk

Diğer yandan Lübnanlı muhaliflerin bir aydır süren eylemlerinin, hükümeti ekonomik açıdan da zor durumda bıraktığı ifade edildi. “The Financial Times” gazetesine konuşan Lübnan Maliye Bakanı Cihad Azur, muhalefet eylemlerinin ülke ekonomisini hedef aldığını belirterek, bu durumun hükümeti daha da “zayıflattığını” ifade etti. İçişleri Bakanı Aznur ayrıca, “Muhalefet, hükümet üzerindeki baskılarını artırmak için ekonomik silahı kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Aznur’un bu suçlamalarını reddeden Lübnan muhalefeti ise, “ekonomideki sorunun hükümet karşıtı eylemlerden değil, bizzat hükümetin kendisinden kaynaklandığını” vurguladı. Muhalif Hıristiyan lider General Michel Aoun’un mali danışmanı Nicolas Sehnaoui, “Hükümet, Batılı müttefiklerinin yardımlarını, muhalefete karşı kullanıyor. Buna göre, eğer eylemler devam ederse, İsrail saldırıları sırasında derin yaralar alan ekonomi tamamen çökecek, ama aksi durumda hükümet vaatlerini yerine getirebilecek. Bu, hükümetin, muhalifler üzerinde baskı oluşturmak için oynadığı bir oyun” diye konuştu.

 

Kaynak: Evrensel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?