Lübnan'da gergin gün

Lübnan'da muhalefet bugün sokaklara taşıyor. Lübnan ordusu gösteriler için konuşlandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da gergin gün

Lübnan'da muhalafet bugün hükümete karşı verdiği mücadeleyi sokaklara taşıyor. Başkent Beyrut'ta hükümet aleyhtarı büyük bir gösteri düzenlenmesi planlanıyor. Gösteriler öncesi başkent Beyrut'ta yoğun güvenlik önlemleri alındı, kente takviye asker gönderildi. Beyrut'taki muhabirimiz Kim Ghattas kentte bir olağanüstü hal havası olduğunu söylüyor.

Ordu yetkilileriyse farklı gruplar arasında tarafsız olduklarını ancak gerekirse şiddete son vermek ve halkın hükümet binalarını basmasını önlemek için gösterilere müdahale edebileceklerini söylüyor.

Muhalefetin bayraktarlığı Hizbullah'da

Muhalafetin bayraktarlığını yapan Hizbullah destekçilerine gösterilere katılma çağrısı yapmıştı. Hizbullah Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'yı da eleştirdi ve başbakanın görevini yerine getirememiş bir hükümetin başında bulunduğunu belirtti.

Sinyora: İstifa etmeyeceğim 

Dün akşam televizyondan halka hitap eden Fuad Sinyora ise kitlesel gösteriler sonucu görevi bırakmayacağın söyledi. Siniora, Lübnan halkından hükümetlerine ve anayasalarına destek olmalarını istemiş; ülkenin bağımsızlığı ve demokratik düzeninin tehdit altında olduğu uyarısında bulundu. Lübnan Başbakanı bir darbeye ya da 'devlet içinde başka bir devlete' izin vermeyeceğini söylüyor.

Suriye yanlısı Şii altı bakanın istifası Sinyora hükümetini zayıflatmıştı. Muhalafet bu gelişmenin hükümetin istifasını gerektirdiğini, Siniora yönetiminin anayasaya aykırı şekilde görev yaptığını söylüyor.

Lübnan'ın Suriye yanlısı cumhurbaşkanı Emil Lahoud da daha önce BBC'ye yaptığı açıklamada, devlet memurlarının, "yasadışı" gördüğü Siniora hükümetinin verdiği emirleri yerine getirmeyebilceklerini belirtmişti.

Lübnan ordusu gösteriler için konuşlandı

Lübnan ordusu, hükümeti düşürmek amacıyla bugün yapılması beklenen büyük gösteri öncesinde Beyrut'ta önemli çapta güvenlik önlemi aldı.

Zırhlı araçlar ve tanklar desteğindeki ordu birliklerinin, Beyrut'un merkez bölgesi girişlerinde ve birçok mahallesinde konuşlandığı ve devriye gezdiği belirtildi.

Lübnan Genelkurmay Başkanı General Michel Süleyman önceki gün yaptığı açıklamada, birliklere her türlü taşkınlığa karşı koymak için "hazır olma" talimatı vermişti.

Kendisi ve müttefiki Hristiyanlar için hükümette daha etkin bir konum isteyen Hizbullah önderliğindeki muhalefet, Beyrut'ta gösteri yapılması çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: BBC ve Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?