banner15

Lübnan'da gösteriler iptal edildi

Lübnan'da İşçi Sendikası, yaşanan gerginliler üzerine protesto gösterisini iptal ettiğini duyurdu.

Lübnan'da gösteriler iptal edildi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da ücret artışı talebiyle bugün büyük bir protesto gösterisi düzenlemesi beklenen İşçi Sendikası, çıkan gerginliklerden dolayı gösteriyi iptal etti.

Sendika'daki yetkililer, gösterinin siyasileştirilmiş olması ve sokak çatışmalarından kaçınmak istemelerinden dolayı gösterinin iptal edildiğini ifade ettiler.

Kornic El Mezraa bölgesinde toplanan göstericilerin üzerine ses bombası atıldı. Olayda 5 kişi yaralanırken, yaralananlardan 2'sinin asker olduğu açıklandı.

Suriye yanlısı muhalefet de Beyrut'a giden yolları tıkadı. Genelde Hizbullah ve müttefiki Emel hareketine mensup muhalifler, planlanan protesto gösterisinde saatler kala, göstericilerin toplanmalarını engellemek üzere Beyrut'a giden yolları kesti.

Lastikler yakan ve yola kumlar döken göstericiler başşehre giden ana yolu trafiğe kapattılar. Karşıt görüşteki Lübnanlılar arasında gerginlik tırmanırken farklı hiziplerdeki insanlar birbirlerine karşı kızgın sloganlar atıyor. İnsanların bazılarının ellerinde taş ve sopalar olduğu gözlendi.

Polis, sükuneti sağlamak için mücadele verirken ülkedeki çoğunluk grubunun lideri Saad Hariri, muhalefeti kendi bölgelerinin dışına çıkmamaları konusunda uyardı.

Hizbullah ve Emel hareketleri de Beyrut'a giden yolları kapatmıştı. Polis, karşıt görüşlü halk arasında gerginliğin çatışmalara yol açmaması için yoğun çaba sarfediyordu.

Lübnan'da bugün yaşanan gerginlikler 2007'deki şiddetli iç çatışmaların öncesini andırıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 13:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35