banner39

Lübnan'da Hizbullah Zaferini İlan Etti

Lübnan’ın yapılan genel seçimlerin ikinci aşamasında Suriye yanlısı Hizbullah ve Emel Hareketi, ülkenin güneyinde zaferini ilan etti ve parlemontada bu bölge için ayrılan 23 sandalyenin tamamını kazandı. Hizbullah, zaferinin ardından yaptığı açıklam

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da Hizbullah Zaferini İlan Etti

Lübnan’da Pazar günü yapılan genel seçimlerin ikinci turunda, seçime birlikte giren Suriye yanlısı Hizbullah ve Emel Hareketi, parlamentoda ülkenin güneyi için ayrılan 23 sandalyenin tamamını kazandı. Lübnan’da Suriye yanlılarının güçlendiren bu sonuç, silahlı mücadeleyi savunan kesime destek geldiğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Seçim zaferinin ardından bir açıklama yapan Hizbullah lideri Şeyh Naim Kassem de kendilerini destekleyenlere teşekkür ederek, İsrail ve ABD’ye karşı yürüttükleri mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Emel Hareketi’nin lideri Nebih Berri de oylamadan sonra yaptığı basın toplantısında, güney Lübnan halkına, kendilerine gösterdikleri güven için teşekkür etti.

Hizbullah silah bırakmıyor

Şii ve İsrail aleyhtarı olan Hizbullah, seçim kampanyası sırasında da Lübnan’a komşu olan İsrail’e karşı silahlı mücadeleyi sürdürecekleri konusunda söz vermişti. ABD`nin terörist örgütler listesine aldığı Hizbullah ile daha ılımlı Emel Hareketi, Lübnan’da çoğunluğu oluşturan Şiiler’i temsil eden gruplar içinde en etkilileri. Hizbullah, 1990 yılında sona eren iç savaşın ardından silah bırakmayan tek parti olmuştu ve hala ülkenin güneyinde, İsrail’in işgali altında olan bölgelerde faaliyetlerini sürdürüyor.

Diğer yandan, uzmanlar, Hizbullah’ın aldığı zaferle örgütün silah bırakmamakta direneceğine dikkat çekiyor. Hizbullah’ın bundan sonra silah bırakması için yapılan uluslararası baskıdan daha az etkileneceği tahmin ediliyor. Nitekim, Hizbullah, BM`nin silahsızlanmasını isteyen 1559 sayılı kararını kabul etmiyor ve silahlarının alınmasına yönelik her türlü girişime karşı çıkıyor.

Lübnan’da yeni süreç

Lübnan’da Suriye birliklerinin ülkeden çekilmesinin ardından Nisan ayında yapılan genel seçimler, dört hafta sonu boyunca ülkenin değişik bölgelerinde ayrı ayrı gerçekleştiriliyor. Başkent Beyrut’ta geçen hafta yapılan seçimi ise Şubat ayında öldürülen Suriye karşıtı eski başbakanlardan Refik Hariri’nin oğlu Saad Hariri kazanmıştı. Seçimlerin tümü tamamlandığında, Suriye karşıtı güçlerin çoğunlukta olması bekleniyor. Lübnan’daki seçimler 19 Haziran’da sona erecek.

Seçimlerin sona ermesinden sonra Lübnan’da yeni bir sürece girilmesi bekleniyor. Hariri suikastinin ardından Suriye karşıtı ve yanlısı güçlerin kutuplaştığı ülkede, yeni parlamentonun zorlu kararlarla karşı karşıya kalması söz konusu. BM’nin Hizbullah’ın silahsızlanması konusundaki ısrarı ve Suriye karşıtlarının Devlet Başkanı Emile Lahoud’un istifasını istemesi ülkede gerginliğe neden oluyor. Diğer yandan, Hariri’nin ardından geçtiğimiz günlerde yine Suriye karşıtı bir gazetecinin öldürülmesi ülkede gerginliğin bir kez daha tırmanmasına neden oldu.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?