banner39

Lübnan'da Hizbullah'ın gövde gösterisi

Hizbullah'ın düzenlediği gösteriye yüz binlerce kişi ellerinde Lübnan bayrakları ile katıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da Hizbullah'ın gövde gösterisi
Lübnan'da yaşanan siyasi kriz nedeniyle hükümetin istifa etmesi için çağrıda bulunan Hizbullah önderliğindeki muhalefet cephesi, bugün Beyrut'ta meydanlara indi.

Muhalefette yer alan Ulusal Özgür Cephe Başkanı Mişel Aun, “Başbakan Fuad Senyora çok büyük hatalar yaptı. Hükümet istifa etmelidir” dedi.

Beyrut'a günlerdir çağrısı yapılan sokak gösterileri için bugün yüz binlerce kişi Beyrut şehir merkezinde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Hizbullah liderinin çağrısı nedeniyle özellikle Cuma namazından sonra şehir merkezine inen yüz binlerce kişi ellerinde Lübnan bayraklarıyla gösteri yaptı. Hükümetin istifa etmesi için sloganlar atan göstericilerin etrafında Lübnan askerlerinin büyük önlemler aldığı görüldü.

Gösteriye katılanlara hitaben konuşan Ulusal Özgür Cephe lideri Mişel Aun, Lübnan bayrağı altında milli birliği göstermek için toplandıklarını belirterek, şunları söyledi:“Krizden tek çıkış yolu hükümetin istifa etmesidir. Gösteriye katılanları Hristiyanlar ve Şiiler olarak sınıflandırmak, Lübnan halkını bölmek anlamına gelir. Fuad Senyora çok büyük hatalar yapmıştır. Derhal hükümetten çekilmelidir” dedi.

İktidar kanadının siyasi krizi mezhepsel bir çatışmaya dönüştürmeye çalıştığını belirten Aun, Senyora'nın yerine hükümette daha başarılı bir Sünni lider görmek istediklerini söyledi.

Aun konuşmasını bitirdikten sonra gösteriye başlayanlar, hükümet için geriye sayımın başladığını belirttiler. Hükümetin istifasına kadar gösterilerine devam edeceklerini kaydeden göstericiler, daha sonra Başbakanlık binasına çıkan yollara çadırlar kurdular.

Göstericiler, yanlarında getirdikleri sandalyeleri ve battaniyeleri çadırların yanına yerleştirerek, eylemlerine başladılar. Bu sırada çok sayıda göstericinin çadırlarının önüne sandalye kurarak oturma eylemine başladığı görüldü.


banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?