banner15

Lübnan'da İçişleri Bakanı İstifa Etti

Beyrut'taki Danimarka büyükelçiliğinin ateşe verilerek yağmalanması ardından Lübnan İçişleri Bakanı istifasını sundu. Kimi siyasiler saldırıdan dolayı Suriye'yi suçluyor.

Lübnan'da İçişleri Bakanı İstifa Etti

Beyrut'taki Danimarka Büyükelçiliği'nin ateşe verilerek yağmalanması ardından Lübnan İçişleri Bakanı istifasını sundu. Danimarka'daki bir gazetenin yayımladığı Muhammed Peygamber karikatürlerini protesto eden binlerce kişi Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Danimarka büyükelçiliğini ateşe verdi. Olaylar sırasında en az bir kişinin öldüğü ve otuz kadar da yaralı olduğu düşünülüyor.

Beyrut'taki BBC muhabiri elçiliğin ateşe verilmesinin Lübnan'da Suriye askerlerinin geri çekilişi ardından kurulan ve büyük çapta Suriye karşıtlarından oluşan yeni hükümetin Batı ile ilişkilerini düzeltme ve istikrar sağlama çabalarına ciddi bir darbe indirdiğini söylüyor. Elçilik saldırısı ardından bakanlar kurulu acil bir toplantı düzenledi ve İçişleri Bakanı Hasan el Sabaa istifasını verdi. Bakan, göstericilere ateş açılması emrini vermeye gönüllü olmadığını söyledi. Danimarka büyükelçiliğine saldıranlardan yaklaşık 200 kişi göz altına alınırken, bunların arasında yaklaşık 70 Suriyelinin, bazı Filistinlilerin ve Lübnanların bulunduğu bildirildi.

Suriye'ye suçlama

Kimi Lübnanlı siyasetçiler, olaydan dolayı derhal Suriye'yi suçlayarak Şam yönetiminin Lübnan'da huzursuzluk çıkarmaya çalıştığını iddia etti. Suriye'nin, saldırının başını çeken Lübnan'daki radikal Sünni gruplarla çok yakın bağları olduğuna inanılıyor. Saldırının Beyrut'ta dinler arası gerginliği de tırmandırmasından korkuluyor. Elçilik binası, çoğunlukla Hristiyanların yaşadığı bir semtte yer alıyordu.Olaylar sırasında en az bir kilise ve Hristiyanlara ait bazı binalar da hasar gördü.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinecad ise cumartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetinin karikatürlerin yayınlandığı ülkelerle ticari sözleşmelerini feshetmeyi göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi. Karikatürler önce Eylül ayında Danimarka'nın Jyllands-Posten gazetesinde, daha sonra da hafta içinde başka Avrupa ülkelerinin gazetelerinde yayınlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48