banner39

Lübnan'da İslamcılar Hariri'yle birleşiyor

Lübnan'da Cemaatül İslamiye ve Müstakbel hareketi ortaklığa hazırlanıyor

Arşiv 01.04.2009, 16:08 01.04.2009, 17:54
Lübnan'da İslamcılar Hariri'yle birleşiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan Cemaatül İslamiyye Örgütü'nden yüksek düzeyli bir yetkili, Saad Hariri yönetimindeki Sünni Müstakbel hareketiyle 7 Haziranda yapılacak olan seçimlerden önce işbirliği yapma ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtti.

Ancak adını açıklamayan yetkili, Lübnan Cemaatül İslamiye Hareketinin merkezi Mısır'da olan muhalif Müslüman Kardeşler Örgütünün bir uzantısı olduğu gerkeçesiyle, bazı ülkelerin Müstakbel yöneticilerine böyle bir ortaklığı engellemek için baskı yaptığını kaydetti.

Öte yandan Müstakbel Hareketi yöneticilerinden Ammar Huri, Cemaatül İslamiye ile kendileri arasında ilan edilmemiş bir birlikteliğin bulunduğunu, Lübnan'da Cemaatül İslamiye'nin son derece saygın bir örgüt olduğundan, başka ülkelerin baskısının söz konusu olamayacağını söyledi.

Müstakbel Hareketi ve Cemaatül İslamiye'nin Lübnan'da yapılacak olan seçimlerde birleşme ihtimalinden dolayı, tarafların önünmüzdeki günlerde bir araya gelmesi ve seçim programı yapması bekleniyor. Ancak Müstakbel hareketinin henüz bu konuda nihai bir karar vermediği, bütün ihtimallerin söz konusu olduğu belirtiliyor.

Müstakbel ve Cemaatül İslamiye sünni iki hareket olması hasebiyle, seçimlerde genel olarak aynı bölgelerdeki seçmenlere hitap ediyor. Uzmanlar tarafların seçime birlikte katılmalarının çıkarları icabı olduğunu ifade ediliyor.

Faysal Mevlevi Liderliğindeki Cemaatül İslamiye, daha çok Lübnan'ın kuzey bölgelerinde etkili. Cemaat, Güneyde ise Sayda ve El Urkub'ta, Başkent Beyrut, El Harub, Batı Beka ve Baglabek bölgelerinde de varlık gösteriyor.

Son günlerde bazı Lübnan gazetelerinde, Cemaatül İslamiye ile Müstakbel Hareketi arasında seçim dolayısıyla planlanan birliğin gerçekleşmeyeceği şeklinde haberler çıkmıştı.

Müstakbel Hareketi yetkilisi Ammar Huri, İslamonline yaptığı açıklamada 'Bu tür haberler kardeşerimizle aramızdaki yakınlığı zedelemek için kasten çıkarılmaktadır.' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (1)
okur 12 yıl önce
nedir bu "islamcı".(haşa) islam mı satıyorlar! yeni yeni şeyler çıkarıyorsunuz!kendinizin uyduruğu mu yoksa buradaki birliğin adı mı. gerçi Cemaatül İslamiye sözünden nasıl "islamcı" anlamı çıkartılıyorsa!!bunu sizden beklemezdim (ister yayımlayın, ister yayımlamayın)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?