banner39

Lübnan'da karşıt iki gövde gösterisi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah yanlıları ile iktidarı destekleyenler ayrı yerlerde toplandılar.

Arşiv 14.02.2008, 14:25 14.02.2008, 15:22
Lübnan'da karşıt iki gövde gösterisi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah yanlıları ile iktidarın ve Batı'nın yandaşları, birbirlerine birkaç kilometre uzakta gövde gösterisine başladılar.

Hizbullah yanlıları, Suriye'nin başkenti Şam'da önceki akşam öldürülen Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin cenaze töreni, Batı yanlısı iktidar yandaşları da eski Başbakan Refik Hariri'nin suikasta kurban gitmesinin 3'üncü yıldönümü için bir araya geldi.

Lübnan bayrakları ve Hariri'nin posterlerini taşıyan binlerce kişi, Hariri'nin ölüm yıldönümü için başkentin Şehitler Meydanı'na akarken, Hariri'nin meydanın yakınındaki mezarı ziyaretçi akınına uğruyor.

Bu arada cenazesi dün akşam Şam'dan getirilen Mugniye'nin defin töreni için binlerce kişi Beyrut'in güneyinde toplanmaya başladı.

Hizbullah, El Manar televizyonundan yayıMladığı açıklamayla, törene katılma çağrısı yapmış, açıklamada, "Bedeli ne olursa olsun zafere ulaşacağımızı tüm düşmanların ve katillerin duymasını sağlayalım" denilmişti.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Taraflar arasında şiddet olayları çıkabileceği endişesiyle yetkililer binlerce asker ve polisi görevlendirirken, ana yollara barikatlar kuruldu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, Şam'da önceki akşam öldürülen Mugniye'nin yerine atama yaptığı bildirildi.

Hizbullah'la bağlantısı bulunan Essefir gazetesinin haberinde, Nasrallah'ın Mugniye'nin yürüttüğü gizli "Cihad Konseyi" başkanlığı görevine derhal yeni bir isim getirdiği belirtildi, ancak bu kişinin ismi açıklanmadı.

LÜBNAN İÇİN EN KÖTÜ DÖNEM

Törenler Lübnan açısından hassas bir dönemde yapılıyor. Aylardır bir cumhurbaşkanı seçemeyen Lübnan'da, bu seçimleri etkilemeye yönelik olduğundan şüphelenilen suikastler yüzünden meclis de düzenli olarak toplanamıyor.

Hizbullah hükümette daha fazla bakanlık isteği kabul edilmediği için aylardır Lübnan meclisini boykot ediyor.

İSRAİL ALARMA GEÇTİ

Öte yandan, İsrail, Mugniye'nin ölümünün ardından yaptığı açıklamada, Hizbullah'dan bir misilleme gelmesi kaygısıyla, ülkenin dünyanın her bölgesinde bulunan büyükelçiliklerinde ve diğer temsilciliklerinde yüksek alarm düzeyine geçildiğini söyledi.

Yurt dışı temsilciliklerinde güvenlik önlemlerinin artırılmasına paralel olarak, İsrail Lübnan sınırındaki asker sevkıyatını da artırdı.

İsrail'in bu suikastta parmağı olduğunu reddetmesi, Arap ve İslam dünyasının genelinde inandırıcı bulunmadı.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?