banner39

Lübnan'da meşruiyet tartışması

Lübnan Es-Sefir gazetesinin manşetinde şu başlık var: "Mahkeme geçti.. Ayrılık derinleşiyor ve çıkış yolları kapalı".

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da meşruiyet tartışması

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Ölüm Mangaları'nı tasfiye planı

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Er-Rubey'i, Irak Hükümeti'nin istihbarat bilgilerine dayanarak "Ölüm Mangaları"nın elebaşlarını tasfiyesi için bir plan hazırlamış.

 

Er-Rubey'i, gazeteye yaptığı açıklamada, Irak Hükümeti'nin Mehdi Ordusu içinde yer alan ve bölgesel güçlerin emriyle hareket eden bir grubu hâlâ Muktedâ Es-Sadr'ın kontrolünde bulunan milis gücünün ana bünyesinden uzaklaştırmayı başardığını öne sürmüş.

 

Haberde belirtildiğine göre Er-Rubey'i, şiddet olaylarında rol oynayan Şii grupların varlığını kabul etmiş ve onları "kanunu kendi elleriyle uygulamak isteyen bir takım serseri gençler" olarak tanımlamış.

 

 

Lübnan'da meşruiyet tartışması

 

Lübnan eski başbakanlarından Refik El-Hariri'ye düzenlenen suikast davasına bakacak uluslararası mahkeme tasarısı dün Lübnan Hükümeti tarafından onaylanarak BM Sekreteri'ne iade edildi.

 

Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud ve Hizbullah, 6 bakanın istifasının ardından yapılan dünkü oturumun anayasaya aykırı olduğunu öne sürdü.

 

Bugünkü Arap gazetelerinde bu konuyla ilgili haberler çeşitli başlıklar altında yer alıyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinin konuyla ilgili haberinin başlığı şöyle: "Uluslararası mahkeme tasarısı Lahud'un anayasaya aykırılık itirazlarına rağmen onaylandı".

 

Eş-Şarku'l-Evsat genel yayın yönetmeni Tarık El-Humeyd de, bugünkü makalesinde meşruiyet tartışmasına ve Lahud'un anayasaya aykırı bir şekilde yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesine gönderme yaparak şöyle diyor:

 

"Lübnan Cumhurbaşkanı'nın mevcut hükümetin meşruiyetinin olmadığı ile ilgili sözleri üzerinde düşünün. O ki, kendisi için anayasanın saygınlığı çiğnendi, Lübnan'daki mevcut kriz patlak verdi, öldürülenler öldürüldü ve Lübnan kaybedeceğini kaybetti."

 

Lübnan Es-Sefir gazetesinin manşetinde ise şu başlık var: "Mahkeme geçti.. Ayrılık derinleşiyor ve çıkış yolları kapalı".

 

Manşetin altında da, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın bir sözü aktarılmış:

 

"Nasrallah Lübnanlılara: Savaşla korkutmalarına aldırmayın.. Temiz hükümet geliyor".

 

Lübnan El-Müstakbel gazetesinin bugünkü manşeti: "İstiklal Hükümeti, El-Hariri'nin katillerini yargılayacak sistemi onayladı ve Annan'a iade etti".

 

El-Müstakbel, üst başlıkta ise "Berri Bakanlar Kurulu'nun dünkü oturumunu anayasaya uygun görüyor ve "Hizbullah"-Avn-Lahud üçlüsü saldırıyor" diyor.

 

Lübnan En-Nehar gazetesi, üst başlıkta şöyle diyor: "Berri Bakanlar Kurulu oturumunun anayasaya uygun olduğunu vurguluyor fakat istifa edenlerin yerine "yenilerinin" tayin edilmesini öneriyor".

 

En-Nehar'ın iki satırlık manşeti:

 

"Hükümet uluslararası mahkemeyi kriz ve pazarlıklar ağından çıkarttı.Annan işlemleri hızlandırma sözü verdi. Amerika ve Fransa memnuniyetlerini ifade etti."

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesi, Lübnan Hükümeti'nin uluslararası mahkeme tasarısını onayladığı dünkü oturumunu "tarihi" olarak nitelemiş.

 

 

Ambargoyu kaldırmak için fiili adımlar

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi bugünkü başmakalesinde, Arap Birliği dışişleri bakanlarının Kahire'deki toplantıda oybirliğiyle bundan böyle Filistin'e uygulanan ambargoya uymama kararı almalarına değinerek, "Arap bakanların Amerikan vetosuna anında cevap vermede birleşmeleri harika bir şey" diyor.

 

Ve şu yorumu ekliyor:

 

"Önemli ve stratejik konularda da oybirliğiyle bu gibi kararlar alınmaya devam etse, dünya Arap liderlerine ve halklarına saygı duyar."

 

Suudi Arabistan Ukaz gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde de, İslam ülkeleri dışişleri bakanlarının Filistin'e uygulanan ambargoyu kaldırmaya yönelik fiili adımları görüşmek üzere önümüzdeki Cumartesi günü Cidde'de bir araya gelecekleri belirtiliyor.

 

İKÖ sözcüsü Büyükelçi Ata El-Mennân gazeteye yaptığı açıklamada, bakanların, Amerikan vetosunun sonuçlarını ve İsrail'in Beyt Hanun'da gerçekleştirdiği katliamla ilgili BM Genel Kurulu'na sunulacak tasarıyı görüşeceklerini söylemiş.

 

 

Medeniyetler İttifakı toplantısı

 

Katar'da yayınlanan Eş-Şark gazetesi, İstanbul'daki Medeniyetler İttifakı toplantısına katılan Katar Emiri'nin eşi Mevze binti Nasır'ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya gelerek Annan'a sunulan rapordaki konuları ele aldığını yazıyor.

 

Katar Er-Râye gazetesi bu habere, "Medeniyetler İttifakı Arap-İsrail anlaşmazlığında acil çözüm çağrısında bulundu" başlığını uygun görmüş.

 

Katar El-Vatan gazetesinde yer alan haberin başlığı ise şöyle: "Medeniyetlerin akil adamları: Filistin, Batı ile Müslümanlar arasındaki uçurumun simgesi".

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?