banner39

Lübnan'da Muhalefetin Protestosu

Beyrut'ta toplanan Hıristiyanlarla-Şiiler'in oluşturduğu muhalefet yanlıların sayısı yüz binleri buldu

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da Muhalefetin Protestosu

Lübnan'da Hizbullah ve siyasi ortağı Ulusal Bağımsız Cephe'nin başını çektiği muhalefet bloğu, dün liderleri Hasan Nasrallah ve Mişel Avn'ın çağrılarının ardından Fuat Sinyora hükümetini düşürmek ve milli birlik hükümeti kurulmasını sağlamak için sokağa döküldü.

Çatışma çıkması ihtimaline karşı Lübnan Ordusu'nun ve askerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı Beyrut şehir merkezinde sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan ve çoğunluğunu Avn yanlısı Hıristiyanlarla, Emel ve Hizbullah taraftarı Şiiler'in oluşturduğu muhalefet yanlıların sayısı, gösterinin başlamasına henüz saatler varken yüz binleri buldu.  

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın verdiği talimatla gösteri alanında Lübnan bayrağı dışında herhangi bir bayrak ya da flamanın taşınması yasaklanırken, Şehitler Meydanı ve Riyad El Solh meydanında toplanan göstericiler ABD yanlısı olmakla suçladıkları Başbakan Fuat Sinyora karşıtı sloganlar attı. Ülkenin dört bir yanından binlerce kişinin sabah saatlerinden itibaren akın ettiği gösteri alanında, her türlü uyarıya rağmen çatışma çıkmasından endişe ediliyor.

Bugün yerel saatle 15.00'te resmen başlayan gösterilerin ucunun açık olacağı ve hükümet düşünceye değin göstericilerin meydanı boşaltmayacağı belirtildi.

Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora dün akşam yaptığı basın açıklamasında, muhalefetin sokağa inme kararının kendilerini korkutmadığını ifade ederek, bu yolla hükümetin düşürülemeyeceğini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?