banner39

Lübnan'da Seçimler Yapılıyor; Favori Hizbullah

Lübnan'da dört turlu olarak yapılan genel seçimlerin ikinci ayağı bugün yapılıyor. Ülkenin güneyinde Şiilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yapılacak seçimin favorisi Emel ve Hizbullah örgütlerinin ortak listesi olarak gösteriliyor. Genel seçimlerin B

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'da Seçimler Yapılıyor; Favori Hizbullah

Lübnan’da halk bugün parlamento seçimlerinin ikinci ayağı için sandık başına gitmeye başladı. Ülkenin güneyinde Şiilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yapılacak seçimin favorisi Emel ve Hizbullah örgütlerinin ortak listesi olarak gösteriliyor. Yeterli aday sayısına ulaşılamadığı için iki örgütün listesindeki altı aday, daha seçimler yapılmadan parlamentoya girmeyi başardı. Bu bölgede toplam 23 sandalye bulunuyor. Seçimler öncesinde Emel lideri Nebi Berri seçmenleri oy kullanmaya çağırdı. Bugün seçimlerin yapılacağı Lübnan’ın güneyinde 675 bin kayıtlı seçmen bulunuyor.  Geçtiğimiz hafta başkent Beyrut'ta yapılan ilk tur oylamasında katılım oranı yüzde 28'de kalmıştı. Lübnan'da Suriye karşıtı muhalefetin parlamentoda çoğunluğu elde etmesi bekleniyor. Seçimler öncesinde Emel lideri Nebi Berri seçmenleri oy kullanmaya çağırdı.

Suriye ve karşıtları parlamentosu

Lübnan'da Suriye karşıtı muhalefetin parlamentoda çoğunluğu elde etmesi bekleniyor. Ancak Şiilerin desteğine sahip iki örgütün ülkenin güneyinden galibiyetle ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Emel ve Hizbullah örgütünün Suriye tarafından desteklendiği iddia ediliyor. Dört turlu olarak yapılan genel seçimlerin Beyrut ayağında öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri büyük bir zafer kazanmıştı. Dürzi liderler Velid Canbolat ve müttefiki Mevan Hamade de parlamentoya girmeyi garantilemişti.

Seçimler 19 hazirana kadar sürecek

Lübnan'da 21 yaşın üstündeki 3 milyon dolayında kadın ve erkeğin oy kullanma hakkı bulunuyor. 1975-1990 iç savaşını sona erdiren Taif anlaşmasına uygun olarak, parlamentodaki 128 sandalye Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında eşit paylaşılıyor. Sünniler ve Şiiler 27'şer, Maronitler 34 sandalyeye sahip olurken, kalan sandalyeler diğer mezhepler arasında paylaşılıyor. Seçmenlerin yüzde 58.7'sini Müslümanlar, 41.3'ünü de Hıristiyanlar oluşturuyor. 2000 yılındaki seçim için kabul edilen yasa çerçevesinde Lübnan 14 seçim bölgesine bölünüyor. Her seçmen kendi seçim bölgesindeki her sandalye için tek adaya oy verebiliyor. 19 üyenin belirlendiği ilk tur seçimleri Beyrut'ta 30 mayısta yapıldı. Diğer turlarda 23 sandalyesi bulunan güneyde 5 haziran, 35 üyenin seçileceği, merkezdeki Lübnan Tepesi bölgesinde 12 haziran, 28 üyeli kuzey ve 23 üyeli doğuda da 19 haziranda oy kullanılacak.

Lübnanlı gazetecinin cenazesinde öfke

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta perşembe günü otomobiline yerleştirilen bombayla öldürülen Suriye karşıtı gazeteci Semir Kesir'in dünkü cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Kesir'in Lübnan bayrağına sarılı tabutu törenin yapıldığı Rum Ortodoks kilisesine götürülürken çiçek yağmuruna tutuldu. Cenaze korteji, yine bir suikast sonucu öldürülen Refik Hariri'nin mezarının bulunduğu bölgeden geçerken kalabalığın öfkesi doruğa çıktı ve Suriye karşıtı sloganlar atıldı. Muhalefet yetkilileri, Kesir'in suikastından sorumlu tuttuğu Suriye yanlısı Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un istifasını istedi. Lübanlı yetkililer, saldırıda sorumlulukları olduğu iddialarını reddettiler ve başlatılan soruşturmaya ABD Federal Soruşturma Bürosu ajanlarının da katıldığını açıkladılar. Semir Kesir, Lübnan'ın yüksek tirajlı En Nahar gazetesinin yazarlarındandı ve Suriye yanlısı hükümet aleyhindeki yazıları ile tanınıyordu. Saldırı Kesir'in kentin Hıristiyanların çoğunlukta olduğu doğu kesiminde, Eşrefiye semtindeki evi önünde meydana geldi. Patlama sonucu, gazetecinin eşi de hafif yaralandı. Lübnan hükümeti olayla ilgili olarak derhal bir soruşturma açtı. Saldırıdan yarım saat sonra İçişleri Bakanı eşliğinde olay yerine giden Başbakan Necip Mikati, 'özgürlüğü hedef alan' saldırının sorumlularının bulunacağını vadetti.

Saldırılar zinciri

Beyrut'un Hıristiyan kesimi, son aylarda bir dizi bombalı saldırıya hedef olmuştu. Olayların ilk halkası Şubat ayında eski başbakan Refik Hariri'nin konvoyuna düzenlenen bombalı saldırı sonucu ölümüydü. Muhalefet ve ABD bu saldırıdan Suriye'yi sorumlu tutmuştu. Suriye'nin yalanlamalarına rağmen, artan siyasi baskılar Suriye'nin ülkedeki askerlerini çekmesine yol açtı. Saldırı, Lübnan'da çekilme ardından yapılan ilk seçimlerin dört gün sonrasına rastlıyor ve Hariri'nin öldürülmesinden bu yana düzenlenen en ciddi saldırı olarak niteleniyor. Suriye aleyhtarı yazıları ile ses getiren Semir Kesir'e yönelik saldırı ardından bazı muhalefet milletvekilleri bu olaydan da Suriye ve Suriye yanlısı rejimin sorumlu olduğunu öne sürdü. Aynı zamanda Fransızca eğitim veren Saint Joseph Üniversitesi'nde siyaset bilimi dalında öğretim üyesi olan 45 yaşındaki Kesir, Lübnan tarih ve siyaseti konusundaki çok sayıda eser sahibiydi. Kesir, başkanları yakın zamanda değişen Lübnan istihbarat birimlerince yakından izleniyordu
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?