banner39

Lübnan'da siyasi gruplar ABD'yi tartışıyor

Lübnan'daki siyasi gruplar Amerikan-Lübnan güvenlik anlaşmasını tartışıyor.

Arşiv 17.04.2010, 12:16 17.04.2010, 12:45
Lübnan'da siyasi gruplar ABD'yi tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan-Amerikan güvenlik anlaşması değiştirilmesi yahut iptal edilmesi yönünde Lübnan’daki grupların görüşmeleri başladı
 
Amerika ile Lübnan arasında Fuad Sinyora hükümeti döneminde yapılan anlaşmalara içerdeki siyasi grupların itirazları üzerinde ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis başkanı düzeyinde konuyu ele aldığı biliniyor.
 
Konunun Baabda’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Devlet Başkanı Mişel Süleyman, Başbakan Saad El Hariri ve Meclis Başkanı Nebih Birri tarafından görüşüldüğü, ayrıca konunun aynı isimler tarafından ikili görüşmeler suretiyle tartışıldığı ifade ediliyor.
 
As Safir gazetesi, amaçları ve ifade ettiği anlamlar bakımından çeşitli sorunları içinde barındıran anlaşmanın ya birtakım değişikliklere uğrayacağını, yahut dondurulacağı ve iptal edilebileceğini belirtiyor.
 
Bu noktada Meclis Başkanı Nebih Berri’nin iki gün önce parlamento basın ve iletişim komisyonu başkanı Hasan Fadlullah’tan aldığı rapor doğrultusunda meclisi harekete geçirmesi bekleniyor.
 
Bu doğrultuda Berri, yasa organını var olan anlaşmayı gözden geçirmeye davet edebilir. Nitekim Cumhurbaşkanı Süleyman, ülkedeki direniş gücüne hiçbir başlık altında dokunulamayacağını belirtirken, Başbakan Hariri, konunun sakin ve ciddi bir biçimde çözüme ulaştırılmasından yana olduğunu dile getiriyor.
 
Nitekim anlaşmanın ne kadar süreli yapıldığını Hariri ile Berri’nin ele aldığını, toplantıda anlaşmaya 2007 yılında imza atan eski Başbakan Fuad Sinyora’nın da bulunduğu biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?