Lübnan'daki çatışmalarda ölü sayısı 9'a yükseldi

Lübnan'da dün başlayan çatışmalarda ölenlerin sayısı 9'a yükselirken, 50 kişi de yaralandı.

Lübnan'daki çatışmalarda ölü sayısı 9'a yükseldi


Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus kentinde iki gündür süren çatışmalarda ölenlerin sayısının 9'a yükseldiği bildirildi.

Güvenlik kaynakları, nüfusunun çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu ülkenin ikinci büyük kenti Trablus'daki çatışmalarda 50 kişinin de yaralandığını söyledi.

Yetkililer, Sünnilerin yaşadığı Bab El Tebane bölgesiyle Alevilerin yaşadığı Cebel Muhsin bölgeleri civarında çıkan çatışmalarda bazı ev, işyeri ve araçların da hasar gördüğünü kaydetti.

Tarafların çatışmalarda makineli tüfek, el bombası ve havan topu kullandığı belirtilirken, çok sayıda ailenin çatışma bölgelerinden kaçarak daha güvenli bölgeler aradığı bildiriliyor.

Yetkililer, Lübnan ordusunun, çatışan taraflarla bağlantıya geçerek herkesin saygı duyacağı bir ateşkes anlaşması sağlamak için çalıştığını ifade etti.

Trablus'da yaşayanların çoğunluğunu Suriye karşıtı koalisyona destek veren Sünniler oluşturuyor. Kentteki Alevilerin büyük bölümü ise Suriye ile yakın ilişki içinde. Lübnan Alevileri, Suriye'deki Baas rejiminin etkisi altında bulunan Lübnan Şiilerinin küçük bir bölümünü oluşturuyor. Aleviler sayıları az olmalarına rağmen, Suriye'nin Lübnan'da asker bulundurduğu dönemde bazı siyasi ayrıcalıklar elde etmişti.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2008, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER