banner39

Lübnan'daki Filistinliler özgürlük hayali kuruyor

Lübnan'daki mülteci kamplarındaki 400 bin Filistinli mülteci, anavatanlarına dönecekleri günlerin hayaliyle yaşıyor

Arşiv 14.02.2010, 12:19 14.02.2010, 14:03
Lübnan'daki Filistinliler özgürlük hayali kuruyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Lübnan'daki 12 resmi ve 19 gayrıresmi mülteci kampında 400 bini aşkın Filistinli yaşam mücadelesi veriyor.

Filistinli mülteciler, ''İsrail işgalinin sona ereceği ve bir gün mutlaka topraklarına kavuşacakları'' günlerin düşüyle yaşıyor.

Hürriyetlerine tutkun Filistinliler, özgürlük özlemlerini, bina damlarına güvercinler için yem bırakıp, kuşlarla zaman geçirerek açığa vuruyorlar.

Özellikle, başkent Lübnan'ın güneyindeki Burc El Berecne mülteci kampında, kuşlara meraklı çok sayıda genç Filistinli bulunuyor.

Özgürlüğe hasret olan Lübnan'daki mültecilerin tamamına yakını herhangi bir ülkenin vatandaşı değil. Lübnan devleti, günlük işlemlerde kolaylık sağlaması açısından mavi renkli birer mülteci kartıyla Filistinlileri kayıt altına almış durumda. Mülteciler, kamplara girip çıkmak ve diğer resmi işlemlerde bu mülteci kartlarını kullanıyorlar.

Lübnan'daki mülteci kamplarında hayata tutunmaya çalışan Filistinlilerden bir bölümünün ise hiçbir resmi evrakı bulunmuyor. Resmi evrakı bulunmayan mülteciler birçok zorlukla karşılaşıyor.

Mülteciler, Lübnan dışına çıkmak istediklerinde ise resmi makamlardan özel bir onay alıp, Beyrut yönetiminin pasaport olarak kabul ettiği kavuniçi renkte iki sayfalık defter çıkartıyorlar. Vize aldıktan sonra da kolaylıkla istedikleri ülkeye gidebiliyorlar.

Filistinli mülteciler, Türkiye ve birçok ülkeye eğitim amacıyla vize alabiliyor. Ancak durum, turistik gezi ve diğer amaçlar için vize talebinde bulunduklarında değişebiliyor. Mültecilerin bir kısmı, vize konusunda sorun yaşadıkları ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu öne sürüyor.

''LÜBNAN'DA BİR HUKUKLARININ OLMASINI'' İSTİYORLAR

Filistinliler, bu konudaki sıkıntılarını, Kurban Bayramı'nı Lübnan'da geçiren ve mülteci kamplarına Türk hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştıran Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman ve arkadaşlarına da ilettiler.

Dr. Danışman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Filistinli mülteci kardeşlerimizle yaptığımız görüşmelerde, ellerinde sadece Filistinli mülteci olduklarını gösteren kimlik belgeleri olduğunu ve belgelerle oluşturulan pasaportlarla Avrupa ülkelerine gidebildikleri halde Türkiye büyükelçiliklerinde bu kimlik belgelerinin kabul görmediğini ve Türkiye'yi ziyaretlerine izin ve vize verilmediğini bize söylediler. Aynı konuyu Suriye, Ürdün ve Filistin mülteci kamplarını ziyaretimiz sırasında da müşahede etmiştik'' dedi.

Lübnan içinde ''sosyal bir hareket'' olduklarını düşünen mülteciler, ülkede ''bir hukuklarının olmasını, Lübnan devletinin Filistinli mültecilere haklar tanımasını'' istiyor. Nahr El Bared kampındaki mültecilerin öncelikleri beklentisi ise kampla ilgili yasakların, sınırlamaların kaldırılması.

Bu kamptaki Filistinlilerin ileri gelenleri, gerek Arap devletleri gerekse Türkiye'nin girişimleriyle, mülteci kamplarının imarı için bütçe çıkarılmasını istiyor. Mülteciler, ''altyapısı oturmuş iskan bölgelerinde, müreffeh şartlarda barınabilmeyi'' umut ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?