banner39

Lübnan'daki suikast kime yaradı?

Lübnan Sanayi Bakanı Cemayel'in suikaste uğramasının ardından gözler yine Suriye'ye çevrildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'daki suikast kime yaradı?

Uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen Lübnan Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'in babası Emin Cemayel, herkesi sakin olmaya çağırdı. Eski Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, oğlunun cenazesinin bulunduğu hastanenin dışında gazetecilere yaptığı açıklamada, "bu gecenin, dua gecesi, bu şehadetin anlamı ve bu ülkeyi nasıl koruyacağımız konusunun düşünüldüğü bir gece olmasını diliyorum" dedi. Emin Cemayel, "tepkiler ve intikam istemiyoruz" diye konuştu. Piyer Cemayel'in üyesi olduğu Hristiyan Falanj Partisi de taraftarlarını sakin olmaya çağırdı.

SURİYE'YE SUÇLAMA

Bu arada, bir suikast sonucu öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad el Hariri ise Piyer Cemayel'in öldürülmesinde Suriye'nin parmağı olduğunu ileri sürdü. Lübnan parlamentosu çoğunluk grubu lideri olan Hariri, Piyer Cemayel'in öldürülmesinden kısa bir süre sonra Beyrut'ta yaptığı açıklamada, suikastle ilgili olarak "her yerde Suriye'nin parmağı olduğuna inanıyoruz" dedi.
Suriye de saldırıyı kınamıştı.

Beyrut'un Hristiyan kesiminde de suikastı protesto için yer yer gösteriler yapıldığı bildirildi. Hristiyan kasabası Zahle'de sokakları kapatan göstericiler, Hizbullah ve Suriye yanlısı bir çizgi izlediği belirtilen Hristiyan politikacı Mişel Aoun aleyhinde sloganlar attılar. Lübnan Cumhurbaşkanı ise, Lübnan'da yarın kutlanacak bağımsızlık günüyle ilgili bütün toplantıların iptal edildiğini açıkladı.

BİR SALDIRI DAHA

Suriye karşıtı Devlet Bakanı Michel Pharaon'un Beyrut'taki bürosuna silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Pharaon'un bürosundan yayımlanan bildiride, Eşrefiye semtindeki büroya Suzuki marka bir otomobilden ateş açıldığı, saldırganların daha sonra kaçtığı belirtildi. Bildiride, bölgeyi abluka altına alan güvenlik güçlerinin saldırganları bulmak için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

SUİKAST AB'Yİ AYAĞA KALDIRDI

Lübnan Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'in bu akşam uğradığı suikast sonucu öldürülmesini Avrupalı liderler kınadı. AB yüksek yetkilisi Javier Solana, Cemayel'e yönelik korkakça eylemi düzenleyenlerin bulunup yargılanmaları gerektiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac'ın bürosundan yapılan açıklamada ise, Cumhurbaşkanının saldırıdan "dehşete kapıldığı" belirtildi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan'da tam da bu aşamada Başbakan Fuad Sinyora ve demokrasiyi korumak için her şeyi yapmak zorunda olduklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?