banner15

Lübnan'dan Özel Mahkeme Talebi

Lübnan'da Hariri suikasti soruşturması sürerken dün Suriye karşıtı milletvekilinin öldürülmesi üzerine hükümetin soruşturma talebinde bulunması Suriye yanlısı bakanların istifasını getirdi.

Lübnan'dan Özel Mahkeme Talebi
Lübnan'da eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma devam ederken, dün de Suriye karşıtı gazeteci ve milletvekili Cibran Tueyni'nin öldürülmesi ardından Lübnan hükümeti, BM'den devam etmekte olan 'suikastler zincirinin' soruşturulmasını istedi.

Bu talebin ardından, hükümette görev yapan Suriye yanlısı beş milletvekili, protesto amacıyla hükümetten çekildiklerini açıkladılar. Bu karar öncesinde ise eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesini soruşturan Birleşmiş Milletler heyetinin başkanı Detlev Mehlis, hasırladığı ikinci raporunda Suriye'ye eleştiriler yöneltmişti.

Mehlis'in son raporunun sızan bölümlerinde, Alman savcının, Suriye'nin suikaste karıştığı ya da suikast hakkında önceden bilgi sahibi olduğu yönünde kanıtların arttığını söylediği bildiriliyor. Lübnan hükümetinde, Suriye yanlısı ve karşıtı bakanlar arasında böylesi bir çekişme bekleniyordu. Lübnan'ın içinden geçtiği bu hassas siyasî süreç içinde, şiddet olayları devam ettikçe sinirler de geriliyor.

Hükümetten çekildiklerini açıklayan bakanlar Şiî Emel örgütü ve Hizbullah üyeleri. Bu bakanlar, Lübnan'ın iç işlerine yabancıların karışmaması gerektiğini savunuyorlar. Ancak hükümetin Birleşmiş Milletler'e yaptığı çağrı, ülke içinde yürütülen soruşturmanın fazla bir ilerleme sağlamayacağına olan inancın da göstergesi.

Lübnan Başbakan Fuad Siniora, Refik Hariri cinayetinin sorumlularının yargılanması için Birleşmiş Milletler'den uluslararası bir mahkeme kurulmasını istediklerini de açıkladı.Hariri suikastiyle ilgili olarak savcı Detlev Mehlis'in hazırladığı rapor bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde görüşülecek.

Altı ay önce başlayan soruşturmayla ilgili olarak Detlev Mehlis, Güvenlik Konseyi'ne Ekim ayında sundukları ve Şam yönetimini Hariri cinayetiyle ilişkilendiren raporda vardıkları sonuçların hiçbirinin değiştirilmeye ihtiyaç duymadığını söyledi. Suriye'nin BM soruşturma heyetiyle yeterli şekilde işbirliği yapmadığı yolundaki eleştirileri, Suriye'nin eski Londra Büyükelçisi Adnan Omran reddetti.

Rice Suriye'yi Gösterdi

Suriye'yi Hariri cinayetinden sorumlu tutan Washington yönetimi, dün gazeteci ve milletvekili Cibran Tueyni'nin öldürülmesini kınayan bir açıklamalar yayınladı. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Tueyni'nin öldürülmesinin, Lübnan'da sesini duyurmak isteyen kesimleri sindirmeyi amaçlayan bir eylem olduğunu belirtirken, Beyaz Saray, Tueyni'nin Suriye karşıtı bir muhalif olduğunu vurgulayarak, Lübnan'ın bağımsızlığı için çaba gösterdiğini ifade etti. Her iki açıklamada da suikastten Suriye doğrudan sorumlu tutulmadı. Ancak Condoleezza Rice, Suriye'nin Lübnan'daki varlığının devam ettiğini ve bunun sona ermesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48