banner39

Lübnan'dan sonra sıra KKTC'de mi?

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnan'dan sonra sıra KKTC'de mi?

Beyrut- Web Commontary gibi internet siteleri, Suriye'nin Lübnan'dan çekilmesinden sonra sıranın Türkiye'nin Kıbrıs'tan asker çekip çekmeyeceğine geleceğini gündeme taşıdı. Web Commontary sitesinde Tony Phyrillas tarafından kaleme alınan bir analiz yazısında, Bush'un Suriye'nin Lübnan'dan asker çekmekte ısrar ettiği bir sırada konunun, 30 yıldır aynı bölgede aynı statüyü yaşayan KKTC'yi de akla getirdiğini ifade etti.
Bu arada, iki ülke arasında paralellik kurulmasına karşılık, ABD Dışişleri Bakanlığı, son günlerde dünyada yoğun olarak tartışılan Suriye'nin Lübnan'daki askeri varlığı konusuyla Türkiye'nin KKTC'deki askeri varlığı arasında hiçbir paralellik bulunmadığını bildirdi. Bir Yunanlı gazeteci, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli'ye Lübnan'daki durumu hatırlatarak, ''Suriye'den Lübnan'daki askerlerini geri çekmesini istiyorsunuz, neden Türkiye'den de Kıbrıs'taki askerlerini geri çekmesini istemiyorsunuz? Arada ne fark var?'' diye sordu. Ereli, buna, ''iki durum arasında bir paralellik bulunduğunu kabul etmiyorum'' diye cevap verdi.
Sözcü Ereli, Türkiye'den KKTC'ye son günlerde Amerikan yapısı bazı
silahlar transfer edildigi yönündeki Kıbrıs Rum Yönetimi iddialarını
da açık dille yalanladı.

Suriye yalnızları oynuyor

Bu arada, Arap Birliği, Suriye'den, 1989
yılındaki Taif anlaşması taahhütlerine uymasını ve Lübnan'daki
askerlerini çekmesini istedi. Kahire'deki Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısının açılışında konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile Yemen ve Moritanya dışişleri bakanları, Suriye'yi, 1989'daki Taif anlaşmasına uyması konusunda uyardılar. Genel Sekreter Musa, Lübnan'daki mevcut durumu daha güvenli bir
hale getirmek ve sorunları çözmek için tüm imkanları kullanmaları
gerektiğini söyledi ve Taif anlaşmasının, şartlar göz önüne
alındığında sorunun çözümüne tek başına imkan sağlayacağından
kuşkuları bulunmadığını belirtti. Musa, Suriye ile Lübnan arasında tarihe dayanan ilişkilerin, anlayış ve hoşgörüyle, anlaşma ve taahhütler yerine getirilerek sürdürülebileceğini kaydetti.

Schröder de koroya katıldı

Öte yandan, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder,
Suriye'den Lübnan'daki birliklerini derhal çekmesini istedi.
Resmi Yemen haber ajansı SABA'nın haberine göre, çıktığı bölgesel
tur çerçevesinde Yemen'in başkenti Sanaa'da bulunan Schröder, Devlet
Başkanı Ali Abdullah Salih ile görüşmesinde, Lübnan'a egemenlik ve
kalkınma fırsatı tanınması gerektiğini söyledi. Schröder, bunun da yalnızca, Suriye'nin Lübnan'dan derhal çekilmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi kararına uyularak yapılabileceğini kaydetti.

Rusya da: suriye çekilmeli !

Bu arada, Suriye'nin, komşusu Lübnan'daki
birliklerini çekmesi için yapılan uluslararası baskılar derinleşiyor.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün geç saatlerde BBC'ye
yaptığı açıklamada, ''Suriye Lübnan'dan çekilmeli, ancak bu
çekilmenin, etnik açıdan karmaşık Lübnan'daki hassas dengeyi
bozmamasına dikkat edilmeli'' diye konuştu. Lavrov, BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'daki yabancı birliklerin çekilmesini isteyen kararına ilişkin olarak, Konseyin diğer 5 üyesiyle Rusya'nın uzak durduğu bu kararın benimsenmiş olduğunu hatırlatarak, diğer BM kararları gibi uygulanması gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bu hafta başında yaptığı açıklamada, Lübnan'daki birliklerini birkaç ay içinde
çekebileceklerini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?