banner39

Lübnanlı Ayetullah: Obama samimi

Ayetullah Fadlallah, Obama'nın İslam dünyasına mesaj verirken samimi olduğunu ancak eylem gerektiğini söyledi.

Arşiv 08.04.2009, 17:59 08.04.2009, 18:50
Lübnanlı Ayetullah: Obama samimi

Lübnan'daki en üst düzey Şii dini yetkililerden Büyük Ayetullah Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlallah, ABD başkanı Barack Obama'nın Müslüman dünyasına mesaj verirken sergilediği samimiyeti överek İran'a karşı Obama'dan olumlu bir yaklaşım beklediğini söyledi.

Ayetullah Hüseyin Fadlallah, Obama'nın "insani değerleri" önemseyen bir kişi olarak görüldüğünü ancak eylemlerine göre değerlendirileceğini belirtti.

İranlı dini lider, Obama'ya İsrail-Filistin politikasını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu. Barack Obama, Türkiye'de İslam dünyasına yönelik yaptığı konuşmada ABD'nin İslam'la savaş içinde olmadığını söylemişti.

Beyrut'taki ofisinde Reuters'a mülakat veren Ayetullah Hüseyin Fadlallah, "Bu adam İslam hakkında konuşurken samimiyetten uzak değildi. Eski ABD başkanı George W. Bush da aynı dili kullanıyordu fakat mentalite olarak İslam'a açık değildi." şeklinde konuştu.

ABD başkanının devlet yönetimindeki kuruluşların tamamının kontrolünü elinde bulundurmadığını belirten Ayetullah Fadlallah, "Amerika'yı yöneten kuruluşlarla karşı karşıya kaldığında Başkan Obama'nın bu sloganların herhangi birini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği bilinmiyor." dedi.

Fadlallah, Irak ve Afganistan işgaline yol açan ve 2006'da İsrail'in Lübnan'a savaş açmasını destekleyen Bush yönetiminin Ortadoğu politikalarını sert bir şekilde eleştirmesi ile tanınıyor.

Obama'ya bir mektup yazdığını söyleyen Lübnanlı Şii din adamı, "dünyaya açık gözlerle bakan bir başkan olması" çağrısında bulunduğunu belirterek "İran ve Amerika arasında yeni bir dil var. Geçen dönemde Amerika İran'ın bölgede büyük bir devlet olduğunu ve Amerikan-İran savaşı ile İran'ın işgal edilmesinin mümkün olmadığını öğrendi." dedi.

Fadlallah, geçen ay Afganistan hakkında yapılan BM konferansında İran'ın davet edilmesi ile ABD'nin Tahran'ın yardımına ihtayacı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?