banner39

Lübnanlı bakan toprağa veriliyor

Lübnan'da düzenlenen suikastte öldürülen Sanayi Bakanı bugün toprağa veriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lübnanlı bakan toprağa veriliyor

Lübnan'da düzenlenen suikastte öldürülen Sanayi Bakanı Pierre Cemayel için bugün cenaze töreni düzenlenecek. Törene, binlerce kişinin katılması bekleniyor.
Cemayel için ilk törenin, doğduğu köy olan Bikfaya'da yapılması planlanıyor.
 
Cemayel'in cenazesinin daha sonra Beyrut'a götürülerek, orada yapılacak törenle toprağa verilmesi bekleniyor. Cenaze törenine katılımın, yüksek olacağı belirtiliyor.
 
Cemayel'e düzenlenen suikastın ardından, ülkede üç gün yas ilan edildi. Cemayel'in saldırı sonrasında kaldırıldığı hastanede ve köyü Bikfaya'da, saldırı protesto edildi.
 
Lübnan askerleri alarmda
 
Başta Beyrut olmak üzere, tüm Lübnan'da geniş güvenlik önlemleri alındı. Cemayel cinayeti, Lübnan'da, eski Başbakanı Refik Hariri de dahil olmak üzere, son iki yılda işlenen beşinci siyasi suikast.
 
Suriye karşıtı Falanjist bir politikacı olan 34 yaşındaki Cemayel'in öldürülmesi üzerine, Suriye suçlanmış, ancak Şam iddiaları reddetmişti.
 
Dünya şimdi 'Pierre Cemayel suikastinin ardında kim var?' sorusuna yanıt arıyor. Lübnan'da Hıristiyanlar ve Suriye karşıtları, suikastın arkasında Şam yönetiminin olduğundan emin, ancak Suriye saldırıyı kınadı.
 
Üstelik bu saldırı, son dönemde yeniden bölge politikasında prestij kazanan Şam yönetiminin diplomatik manevra alanını sınırlayacak nitelikte. Bu nedenle Suriye'nin saldırının arkasında olduğu savı tartışmalı gözüküyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?