banner39

Lübnanlı gençlerin cesetleri bulundu

Dün bu gençlerin cesetleri Beyrut'un güneydoğusunda bir bölgede bulundu.

Arşiv 27.04.2007, 12:55 27.04.2007, 12:55
Lübnanlı gençlerin cesetleri bulundu

Lübnan'da siyasi kriz beşinci ayına girerken, mezhepler arası gerilimleri tırmandıracak gelişmelerin yaşanması siyasetçileri kaygılandırıyor. 

Dürzi lideri Velid Canbolat'ın partisine yakın Sünni kökenli iki genç, pazartesi günü ortadan kaybolmuştu. Sünni kökenli Ziyad Kabalan 25, Ziyad Handur da 12 yaşındaydı. Dün bu gençlerin cesetleri Beyrut'un güneydoğusunda, bulundu.

Üç gün önce Beyrut'ta ortadan kaybolmuşlardı. Aileleri, çocuklarının kaybolduğunu polise pazartesi gecesi bildirmiş, otomobilleri ise Beyrut'un Şii bölgesinde bulunmuştu.

Gençlerin nasıl öldükleri bilinmiyor, ancak ilk gelen haberlere göre, cesetleri bulunmadan en az 48 saat önce hayatlarını kaybetmişlerdi.

Ziyad Kabalan, İlerici Sosyalist Partisi'nin üyesiydi. 12 yaşındaki Ziyad'ın babası da aynı partinin üyesi.

Lübnanlılar bir anlaşmaya varamıyorsa, Suriye liderinin Lübnan halkı üzerindeki nüfuzunu kullanarak bir diyalog başlatmasını umuyorum

Siyasi kriz sürüyor

Lübnan'da Hizbullah'ın hükümette çekilmesi ardından başlayan siyasi kriz beşinci ayında.

Lübnan siyasetçileri, 1995 yılında suikast sonucu öldürülen eski Başbakan Refik Hariri cinayeti zanlılarını yargılamak üzere uluslararası mahkeme kurup kurmama konusunda uzlaşamıyor.

Başbakan Fuad Sinyora, mahkemenin kurulmasından yana.

Muhalefet ise, uluslararası mahkemeyi bir dış müdahale olarak görüyor.

Sonunda devreye giren BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye lideri Beşar Esad'dan ulusal diyaloğun başlatılması için devreye girmesini istediğini açıkladı.

Genel Sekreter ''Lübnan'daki taraflar kendileri bir anlaşmaya varamıyorsa, Suriye liderinin Lübnan halkı üzerindeki nüfuzunu kullanarak böyle bir diyaloğu başlatmasını umuyorum'' dedi.

Beşar Esad'ın BM Genel Sekreteri'ne yanıt verdiği ise açıklanmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?