banner39

Lübnanlı taraflar somut ilerleme kaydedemedi

Katar'da bir araya gelen Lübnanlı taraflar, müzakerelerin 4. gününde kritik meseleler üzerinde somut bir ilerleme sağlayamadı.

Arşiv 19.05.2008, 16:16 19.05.2008, 16:18
Lübnanlı taraflar somut ilerleme kaydedemedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelen Lübnanlı rakip tarafların, ülkeyi iç savaşın eşiğine getiren siyasi krizi sona erdirme konusunda şu ana kadar "elle tutulur bir ilerleme sağlayamadığı" bildirildi.

Görüşmelere katılan bir yetkili, Katar Başbakanı Hamad bin Cassim bin Cabir el-Tani'nin siyasi krizin ve çatışmaların sona erdirilmesine yönelik taraflar arasında bir uzlaşma sağlanması için mümkün olan tüm çabayı gösterdiğini söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Katar Başbakanı, bu amaçla Lübnanlı liderlere dün gece detaylı bir öneri paketi sunarak, sabah saatlerine kadar müzakerelerde yer aldı" dedi.

Fakat Lübnan parlamentosundan bir kaynak, saatler süren görüşmelere rağmen kritik meseleler üzerinde somut bir ilerleme kaydedilemediğini bildirdi.

Lübnan Milli Haber Ajansı'na (NNA) göre ise, bugün "bir paket anlaşmasının duyurulması" bekleniyor. Ancak söz konusu anlaşmada, Genelkurmay Başkanı Michel Süleyman'ın cumhurbaşkanı seçilmesi, ulusal birlik hükümeti kurulması ve Hizbullah'ın sahip olduğu silahlara yönelik bir formülün bulunup bulunmadığı belirtilmiyor.

Kaynaklar, önerideki en önemli noktanın yeni hükümetin oluşumu üzerinde yoğunlaştığını ifade ediyor. Katar Başbakanı'nın teklifi, kabinedeki 30 koltuktan 13'ünün iktidar partisine, 10 koltuğun ise muhalefet üyelerine verilmesini öngörüyor. Geri kalan 7 bakanlığın ise yeni seçilecek cumhurbaşkanı tarafından atanması öneriliyor.

Bu arada Lübnan'da Hizbullah'a ait El-Manar televizyonu, muhalefetin yeni hükümetin oluşumu konusunda Katar tarafından yapılan öneriyle ilgili olarak resmi bir açıklama yapacağını duyurdu. Kaynaklar ise, şu an rakip tarafların Katar önerisini müzakere etmek üzere kendi heyetleriyle görüşmeler yaptığını belirtti.

Öte yandan Katar Başbakanı'nın sunduğu öneride, seçim kanununda da değişiklik yapılması teklif ediliyor. Ayrıca 2009'da seçimlerin yapılması ve öncesinde anayasa ve hukuk uzmanları tarafından yeni seçim yasasının hazırlanması öngörülüyor.

Bununla birlikte Hizbullah militanlarının ellerindeki silahların ne olacağı konusunda ise tam belirsizlik yaşanıyor. Katar Başbakanı'nın sunduğu pakette, sadece, Hizbullah'ın Lübnan'da muhaliflere karşı silah kullanmayacağını açıkça garanti etmesi isteniyor.

Kaynaklar, dördüncü gününe giren Doha görüşmelerinde seçim yasası ve ulusal birlik hükümetinin kurulmasına yönelik bir anlaşmaya varılabileceği ancak diğer çatallı meselelerde uzlaşmaya varmanın kolay olmayacağını ifade ediyor.

Lübnan'da taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamadığı için Kasım ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı koltuğu boş bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?