banner39

Ludwigshafen'de acı uğurlama

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde geçen hafta çıkan bir yangında ölen 9 Türk için cenaze töreni düzenlendi.

Arşiv 10.02.2008, 17:33 11.02.2008, 07:41
Ludwigshafen'de acı uğurlama


Almanya'nın Ludwigshafen kentinde geçen hafta çıkan bir yangında ölen 9 Türk için cenaze töreni düzenlendi. Türk bayraklarına sarılı cenazeler, Gaziantep'te toprağa verilmek üzere yola çıkarıldı.

Tören, olayın meydana geldiği binanın önünde yapıldı. Törende bir konuşma yapan federal hükümetin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Türk ve Almanları birlik içinde hareket etmeye çağırdı. Böhmer, "Geleceği birlikte karşılayalım" dedi.

Ludwigshafen belediye başkanı Eva Lohse, yangın faciasının büyük bir dayanışma dalgası başlattığını kaydetti. Rheinland Pfalz eyaleti içişleri bakanı Karl-Peter Bruch, yangının çıkış nedenini belirleyebilmek için gerekli her türlü adımın atıldığını söyledi.

ANKARA'NIN TALEBİ

Törene Almanya'nın çeşitli kentlerinden çok sayıda Türk katıldı. Törene aralarında yurt dışındaki Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da bulunduğu çok sayıda Türk yetkili ve siyasetçi de katıldı. Yazıcıoğlu, Türk hükümetinin sonuna kadar olayı aydınlatma çalışmalarının takipçisi olacağını söyledi. Yangının sebebinin bir an önce bulunmasını talep eden Deniz Baykal, farklı inanç, din ve mezhepler arasındaki barışı bozmaya yönelik girişimlerin sonunun hüsran olacağını kaydetti.

YARDIM KAMPANYASINA BÜYÜK İLGİ

Bu arada Ludwigshafen'de başlatılan yardım kampanyasına bağışların devam ettiği duyuruldu. Yetkililer, açılan yardım hesabında şimdiye kadar yaklaşık 70 bin euro biriktiğini, bağışta bulunanlardan yüzde 80'ini Almanların meydana getirdiğini bildirdiler.

İLK RAPOR HAZIRLANIYIR

Yangının çıkış nedenini belirleme çalışmalarına hafta sonunda da devam edildi. Konuyla ilgili ilk raporun Pazartesi günü açıklanacağı belirtildi. "Der Spiegel" dergisinde yayımlanan bir haberde, yangının bodrum katında başladığı iddiasına yer verildi. Haberle ilgili soruları yanıtsız bırakan Ludwigshafen polis sözcüsü Volker Klein, binanın elektrik kablolarının eskimiş olmasının yangında etkili olduğu iddiasını da araştırdıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?