banner39

Lukaşenko'nun zor seçimi: Rusya ya da AB

Rusya ve Belorus'ta iki ülkenin halklarının birleşmesi gününün kutlandığı bugün, Belarus yönetimi zor bir kararın arefesinde..

Arşiv 03.04.2009, 14:20 03.04.2009, 14:20
Lukaşenko'nun zor seçimi: Rusya ya da AB

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

1996'da Boris Yelsin ile Lukaşenko arasında imzalanan anlaşmanın yıldönümünde iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan sorunlar kritik bir dönemden geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda Rus para birimi rublenin ülkenin para birimi olacağını açıklayan Belarus başbakanı, bu hedefini gerçekleştiremedi.

İki ülke sınırında gümrük ve pasaport kontrolü bulunmuyor ancak, son altı ay içinde ilişkilerde yaşanan soğukluk bu birlikteliğe gölge düşürdü. Sıkıntının temelinde ise, Abhazya ve Güney Osetya konusunda Lukaşenko'nun Rusya'yı desteklememesi var. Öte yandan, AB geçtiğimiz yıl Belarus'a uyguladığı sınırlamaları kaldırdı, Abhazya ve Güney Osetya'nın tanınmaması karşılığında mali destek sözü verdi.

İki ülke arasında yaşanan diğer önemli bir gelişme ise, Rus tv kanallarının Belarus'ta gösterimden çıkarılması oldu. Belorus yönetimi kanalların yasalara uygun faaliyet göstermediklerini öne sürdü. Muhalefete göre ise sebep, Rus kanallarının birinde Lukaşenko'nun hayatı hakkında bir programın yayınlanması ve programda devlet başkanının evlilik dışı oğlundan bahsedilmesi.

Iki ülke arasındaki sorunlardan birisi de Belorus'un 100 milyar rublelik kredi teklifinin geri çevrilmesi. Ancak Rusya maliye bakanlığının açıklamasına gore 2007'den bu yana ülkeye 3 milyar dolar kredi verildi. Son on beş yıl içerisinde verilen kredi toplamı ise 52 milyar dolar.

Lukaşenko her ne kadar AB ile ilişkilere büyük önem verse de Rusya'dan da vazgeçmeye hazır değil.. Şubat ayında Medvedev ile yapılan anlaşmaya göre, iki ülke ortak Hava Savunma Sistemi kuracak. Ayrıca 2009 yılının son baharında ortak askeri tatbikat yapıması da düşünülmekte.

Son dönemde Belorus devlet başkanı özellikle de Abhazya ve Güney Osetya konusunda kesin tavır segilemiyor. Ancak Rusya dışişleri bakanlığı bu sorunun bir an once çözülmesi için baskı yapıyor. Lukaşenko'nun alacağı karar Doğu Avrupa'nın geleceğini de önemli ölçüde etkileyecek.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?