banner39

Lüks markaları önce 'kriz' şimdi de ' kül' vurdu

Yanardağ uyandı ve krizden çıkma mücadelesi veren havacılık sektörü ile lüks markaları vurdu.

Arşiv 21.04.2010, 01:26 21.04.2010, 01:26
Lüks markaları önce 'kriz' şimdi de ' kül' vurdu

İzlanda’da geçen ay patlayan yanardağın bu ay tekrar faaliyete geçmesi ile birlikte ortaya çıkan kül bulutu tüm Avrupa’yı etkisine alırken havacılık sektörü ile birlikte havalimanlarında duty-free’lerinde satış yapan dünyaca ünlü lüks markaları da yaraladı.

 

Avrupa’daki neredeyse tüm havaalanlarının kül bulutu nedeniyle trafiğe kapatılması nedeniyle duty-free’lerde satışların tamamen durduğu bildirildi.

 

John Walker, Ferragamo, Louıs Vuitton SA, Burberry gibi ünlü markalar global krizin ardından yaşanan kül krizinin yarattığı zarar nedeniyle zor günler geçiriyorlar.

 

Markaların havalimanlarındaki mağazalarda günlük  toplam 34 milyon dolar zarar ettikleri belirtiliyor.

 

Kül bulutlarının Avrupa’ya sürüklenmesi ile birlikte bugüne kadar yaklaşık 81 bin uçuş iptal edildi. Avrupa’da pek çok havalimanı ya uçuş trafiğine kapalı ya da sınırlı hizmet verebiliyor.Uçuşların iptal edilmesi ile birlikte yüzbinlerce kişi gittikleri şehirlerde ve ülkelerde mahsur kalırken seyahatler kabusa dönüştü .

 

İtalya’nın dünyaca ünlü ayakkabı markası Ferragamo ‘nun sözcüsü , kül krizi nedeniyle havalimanlarındaki  130 mağazasında satışlarda ciddi düşüşler olduğu söylüyor. Ünlü markalar 6 gündür devam eden havalalanlarındaki krizin bir an önce bitmesini ve yaşadıkları mali kayıpları telafi etmeyi bekliyorlar.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?