banner39

Lüksemburg'da Düğüm Çözüldü

Avusturya'nın, imtiyazlı ortaklık önerisinden vazgeçtiği belirtiliyor. Taslak metin Ankara'ya ulaştı. Gül'ün konuşma metni Lüksemburg'a gönderildi. Dönem başkanı İngiltere’nin, müzakere çerçeve belgesine 'imtiyazlı ortaklık' ifadesinin g

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lüksemburg'da Düğüm Çözüldü

AB üyesi dışişleri bakanlarından oluşan Genel İşler Konseyi, Türkiye’nin müzakere çerçeve belgesine son şeklini vermeye çalışıyor. Görüşmeye bir saat ara veren AB dışişleri bakanları, toplantıya devam ediyor.
Avusturya’nın, imtiyazlı ortaklık önerisinden vazgeçtiği belirtilirken, Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plessnik de, sorunun artık imtiyazlı ortaklık değil, ‘hazmetme’ olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanları’nın belgenin içeriğiyle ilgili olarak prensipte uzlaşmaya vardıkları, ancak kelimeler üzerinde anlaşmaya çalıştıkları ifade ediliyor.
Türkiye-AB müzakerelerini başlatacak hükümetlerarası konferansın, 18.00 yerine 21.30’da yapılabileceği belirtiliyor.
Lüksemburg’daki kıran kırana görüşmelerin ardından dönem başkanı İngiltere taslak metni Ankara’ya gönderdi. Bu gelişme üzerine Ankara’da metin incelendi ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün açılış konuşması metni Lüksemburg’a gönderildi.

Çerçeve Belgede neler var?

Türkiye’nin müzakere sürecinde izleyeceği yol haritası ile, müzakerelerin kurallarını belirleyen çerçeve belgesinde, Ankara’nın yükümlülükleri yerine getirmesi isteniyor ve Türkiye için kalıcı kısıtlamalardan bahsediliyor.
Çerçeve belgede birliğin yeni üyeleri hazmetme kapasitesine yer veriliyor; Türkiye’nin ancak AB kurumları yeniden yapılandıktan sonra üye olabileceği belirtiliyor. Müzakere çerçeve belgesinde, Türkiye’nin ek protokolden doğan yükümlülüklerinin mutlaka hayata geçirmesi gerektiği vurgulanıyor.

Müzakerelerin ucu açık

Müzakerelerin ucunun açık olduğunu ifade eden belge, bu sürecin sonunda Türk vatandaşlarının serbest dolaşımı ile tarım ve yapısal politikalarda kalıcı kısıtlamalar getirilebileceği ifade ediliyor. Rumların talebi sonucu belgede, Ankara’nın AB’ye üye ülkelerin OECD ve NATO gibi uluslararası kurumlara üyeliğine engel olmaması da talep ediliyor.

Dakikası dakikası bilgilendirme
 
İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü John Williams, 'AB Genel İşler Konseyi'nde devam eden görüşmeleri dakikası dakikasına Ankara'daki büyükelçilikleri vasıtasıyla Türk yetkililerine ilettiklerini' söyledi.

Süreç nasıl işledi?
 
Dün gece olağanüstü toplanarak Türkiye'ye ilişkin Müzakare Çerçeve Belgesi'ni görüşen AB dışişleri bakanları bir uzlaşmaya varamayınca, görüşmeleri bu sabaha erteledi. Avusturya'nın belgeye 'imtiyazlı ortaklık' ifadesinin konulması yönündeki ısrarı nedeniyle tıkanan görüşmeler bu sabah TSİ 10.30'da tekrar başladı.
 
Avusturya'nın ısrar ettiği başlıklar şöyleydi:

 • Müzakere Çerçeve Belgesi'nden 'hedef tam üyelik' ifadesi çıkarılmalı
 • Tam üyeliğe alternatifler getirilmeli
 • Hırvatistan ile savaş suçları sebebiyle askıya alınan müzakereler başlamalı  
   
  Bugünün gündeminde öne çıkan gelişmeler şöyle:
   
 • Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, AB'nin Çerçeve Belgesi'ne ilişkin değişiklik tekliflerinin tamamını reddettiklerini açıkladı.
 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye siyasi ilkelere ve milli menfaatlerine uygun duruşunu koruyacak" dedi.
 • AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw, "görüşmelerin çok zor bir noktasındayız. Amaç müzakerelerin başlaması ama bunu sağlayacağımızdan emin değilim. Bir ülke bazı zorluklar ortaya koyuyor" dedi.
 • AB TSİ 18.00'de başlaması öngörülen Türkiye - AB müzakerelerini
  başlatacak hükümetlerarası konferansı erteledi ve yeni bir saat belirlemedi.         
   
  Tan: "Değişiklik önerileri reddedildi"
   
  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, "İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bugün birkaç kez telefonda görüştü. AB tarafı birçok değişiklik teklifi sundu, Sayın Bakanımız bunların hepsini reddetti'' dedi.
  Tan, Dışişleri Bakanı Gül'ün Müzakere Çerçeve Belgesi'ne ilişkin son durumu Bakanlar Kurulu'na götüreceğini, burada bir sonuç alınmazsa Lüksemburg'a gidilmeyeceğini ve bu durumun AB Dönem Başkanlığı'na bildirildiğini kaydetti. Dışişleri Bakanlığı'nda saat 09.00'dan itibaren toplantılarını sürdüren Dışişleri Bakanı Gül ise saat 15.45'te AKP Genel Merkezi'ne gitti.  
   
  Erdoğan: "Duruşumuzu koruyoruz"  
   
  AB liderleri Lüksemburg'da Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde uzlaşı ararken, Başbakan Erdoğan Ankara'nın AB konusundaki duruşunu koruduğunu söyledi. AKP Beşinci İstişare toplantısının kapanış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, "bizim AB'ye ne kadar ihtiyacımız varsa, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı vardır" dedi.
   Başbakan, "Türkiye'nin AB içinde bulunmasını hazmedemeyenler medeniyetler ittifakına karşı çıkanlardır ve doğacak zararların bedeli onlara aittir. AB'nin üzerine düşeni yapması gerekir. Dileğimiz o dur ki aklı selim galip gelsin" diye konuştu.  Türkiye'nin AB sürecini içeride ve dışarıda provoke etmeye çalışanların olduğuna dikkat çeken Erdoğan, özellikle içerideki girişimleri samimi bulmadığını söyledi.
   
  Straw: "Çok zor bir noktadayız"
   
  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da AB Genel İşler Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, çok zor bir aşamada olduklarını belirterek, ''amacımız müzakerelerin başlaması ama bunu sağlayacağımızdan emin değilim'' dedi. 
   Straw, ''Avusturya, (müzakerelerin hedefi tam üyeliktir) ifadesini Çerçeve Belge'den çıkarmak istiyor'' ifadelerini kullandı.
  Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi olduğunun altını çizen Straw, "Türkiye kuruluşundan beri Avrupa Konseyi'nin bir üyesi. Savunma konusunda Türkiye'ye sırtımızı dayadık. Üyelik konusunu bütün ülkeler destekliyor ancak zorluklar da yaşanıyor" diye konuştu. 
  Straw, görüşmelerdeki pürüzü sadece Avusturya'nın yarattığını da vurguladı. AB Genel İşler Konseyi'nin toplantısı öncesinde Avusturya, İngiltere ve AB Komisyonu toplantı yaptı. Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile biraraya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, "bir ilerleme sağlamayı umut ediyorum, ancak bu konuda kesinlikle emin değilim" dedi.


 • banner53
  Yorumlar (0)
  18
  açık
  Günün Anketi Tümü
  Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?