Lula: Takas anlaşması atılımdır

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, "İran'la yapılan uranyum takas anlaşması büyük atılım" dedi.

Lula: Takas anlaşması atılımdır


Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, "Türkiye ve İran'la pazartesi varılan uranyum takas anlaşmasının büyük atılım olduğunu" vurguladı.

Başkent Brasilia'da bugün belediye başkanlarıyla toplantı yapan Lula, üstü kapalı başta ABD ve diğer devletleri kastederek, "Başkaları, düşman olmadan siyaset güdemiyor" dedi.

Brezilya'nın sosyalist Devlet Başkanı Lula, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisi arasında pazartesi Tahran'da vardıkları "nükleer malzeme takas anlaşması" hakkında belediye başkanlarına bilgi verdi.

"İran'ı şeytan gibi göstermek isteyenler karşısında Tahran, atom enerjisi konusunda müzakere masasına rahatlıkla oturdu. Diğer devletleri de İran'dan istedikleri icraat için onunla masaya oturmasını görmek isteriz" diyen Lula, ABD, Rusya ve Çin'e üstü kapalı göndermede bulundu.

ABD, nükleer takas anlaşmasının "oyalama taktiği olduğunu" ileri sürerek BM Güvenlik Konseyi'nde İran aleyhine dördüncü karar tasarısı için Rusya ve Çin ile birlikte harekete geçti.

İran millet meclisinden bir milletvekili, isim vermeden yaptığı açıklamada, "Eğer BM Güvenlik Konseyi'nde İran aleyhine dördüncü karar tasarısı onaylanırsa, Brezilya ve Türkiye ile varılan anlaşmanın uygulanmayacağını" bildirdi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 22:03
banner53
YORUM EKLE

banner39