banner39

M. Sinan'ın kafatası Masonların elinde mi?

Türk olup olmadığını anlamak amacıyla mezarı açılan Mimar Sinan'ın naaşının yerine konmaması şüpheleri arttırdı.

Arşiv 09.06.2010, 11:04 09.06.2010, 13:39
M. Sinan'ın kafatası Masonların elinde mi?

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara

Son günlerde ilginç bir tartışma patlak verdi. Tartışmanın nedeni Mimar Sinan’ın kayıp kafatası. Tartışmayı başlatan isim Marmara Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selçuk Mülayim oldu. Selçuk Mülayim, Mimar Sinan’ın mezarının, 1935 yılında açıldığını ve Türk olup olmadığının tespiti için yapılan ölçümden sonra geri konmadığını söyledi. Bu iddia 75 yıldır kayıp olan mimar Sinan’ın kafatasının nerede olabileceği tartışmasını yeniden alevlendirdi.Sinan’ın kayıp kafası ile ilgili en ilginç iddia ise geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan, Dul Kadının Oğulları kitabında yer aldı. Gazeteci Mustafa Yılmaz tarafından kaleme alınan ve TBMM’deki masonik semboller bulunduğu iddiasıyla tartışma çıkaran Dul Kadının Oğulları isimli kitapta; “Mimar Sinan’ın kayıp kafatasının mason localarında olabileceği“ iddiası yer aldı.

Dul kadının Oğulları Kitabı’na göre İlluminati, Tapınak Şövalyeleri, Masonluk gibi gizemli örgütlerde kadim bir kafatası inancı var. Kabul törenlerinde gerçek kafatası kullanıyorlar. Bunun en büyük delili Tefekkür Hücresi denen bir oda. Gazeteci Mustafa Yılmaz’a göre Duvarları siyah örtülerle kaplı bu karanlık odada, bir masa, bir sandalye bir de kafatası bulunuyor. Ve mason adayı, masonluğa kabul edilmeden önce bu odaya kapatılıyor. Kafatası ile başbaşa bırakılıyor. Son kararını burada veriyor.

 GERONİMO’NUN KAFATASI DA MEZARINDAN ALINMIŞTI

Kitapta bu iddiayı destekleyecek bir başka örnek olarakda; 2009 yılında ABD’de ilginç bir dava yer alıyor. Dava’yı açan, ünlü Kızılderili şefi Geronimo’nun torunu Harlyn Geronimo. Torun Geronimo’ya göre; Yale Üniversitesi bünyesinde kurulan Kafatası ve Kemik Tarikatı üyeleri, gizlice dedesinin mezarını açmış ve kafatasını çalarak tarikata götürmüştü. Kafatasını çalmakla suçladığı kişi ise Presscot Bush’tu. ABD Başkanı George Bush’un dedesi. Daha ilginci aynı üniversiteden Tarihci Marc Wortman bu iddiayı doğrulayacak tarikata ait bir mektubu ortaya çıkarmıştı!

MEZARI AÇAN DA MASON

Dul Kadının Oğulları kitabının yazarı gazeteci Mustafa Yılmaz’a göre; masonluk gibi gizemli oluşumlarda bu tür oluşumlarda kafatası önemli bir rituel. Bu nedenle “Sinan’ın 75 yıldır kayıp olan kafatasının mason locaları’nda olabileceğini” söylüyor.

Yılmaz’a göre; 1935 yılında Sinan’ın mezarını açarak kafatasını alan üç kişilik heyetin başkanı Hasan Cemil Çambel’di. Ve Türkiye Hür ve Kabul edilmiş Mason Locaları’nın yayınladığı “Ünlü Mason Devlet Adamları Listesi”ne göre mezarı açan Çambel Masondu.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?