banner39

Macaristan isyanının raporu

Macaristan'da geçen sonbaharda çıkan belli olayların sorumlusunun muhalefet partisi olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Macaristan isyanının raporu

Macaristan'da geçen sonbaharda meydana gelen isyan ve huzursuzlukları araştırmak üzere hükümet tarafından oluşturulan komisyonun raporu yayınlandı.

Raporda, ülkenin tüm siyasî kadroları eleştirilmekle birlikte, belli olayların sorumlusunun muhalefet partisi olduğu sonucuna yer verildi.

Geçtiğimiz Kasım ayında oluşturulan ve sekiz kişiden oluşan heyetin başkanlığını yapan Katalin Gönczöl'ün adını taşıyan komisyonun raporunda tüm siyasetçilere yönelik eleştiriler yer aldı.

Macarsitan'daki huzursuzluk, Başbakan Ferenc Gyurcsany'nin geçen Mayıs ayında yaptığı açıklamaların Eylül ayında basına yansımasıyla patlak verdi.

Budapeşte'deki gösteriler

Başbakan Ferenc Gyurcsany, Sosyalist ve Liberal koalisyonun yeniden iktidara gelmesinden bir ay sonra, Sosyalist Parti'nin ülke genelindeki yöneticilerine hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin ağır bir kriz içinde olduğunu, ekonominin çökme noktasına geldiğini ve bunun böyle devam edemeyeceğini söylemişti.

Gyurcsany, basına sızan konuşmasında, "Yalan söyledik. Bir buçuk yıl sabahtan akşama insanlara yalan söyledik. Dört yıl boyunca hiçbirşey yapmadık! İnsanların karşısına çıktığımızda, 'peki dört yıl boyunca ne yaptınız' diye sorduklarında ne diyeceğiz?" ifadelerini kullanıyordu.

Bu ifadelerin sızması ardından Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Başbakan Ferenc Gyurcsany'nin istifasını isteyen binlerce göstericiyle polis arasında çatışmalar başlamıştı.

Bu olayları inceleyen komisyonun raporunda, Başbakan Gyurcsany, ülkenin içine girdiği siyasî krizin boyutunu anlamamakla, Cumhurbaşkanı da olayda taraflı davranmakla eleştirildi.

Olaylara müdahale eden güvenlik güçlerinin, toplantı ve gösteri hakkı yasasını yanlış yorumladıkları ve bazı durumlarda gereğinden fazla şiddet kullandıkları belirtildi.

Ancak tüm raporda en ağır eleştiriye maruz kalan grup, ana muhalefet partisi Fidesz oldu.

Başbakan Ferenc Gyurcsany
 
Fidesz, hükümeti devirme çabalarını ve ülkede anayasal düzeni yıkma eylemlerini teşvik etmekle suçlandı.

Raporda ayrıca, halen görevde olan kamu kurumlarında bazı düzenlemeler yapılması, yeni kurulacak kurumların da çalışma prensiplerinin nasıl düzenlenmesi gerektiği konularında önerilerde bulunuldu.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?