banner15

Macaristan'da protestolar büyüyor

Macar Hükûmeti yalan söylediğini kabul etti! Öfkeli halk arabaları yaktı, devlet TV'sini bastı.

Macaristan'da protestolar büyüyor

Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany'nin ülke ekonomisi hakkında yetkililerin yalan söylediğini kabul etmesinin ardından başkent Budapeşte'de başlayan gösterilerde şu âna kadar 50 kişinin yaralandığı bildirildi. Kurtarma görevlileri, arabaları ateşe veren göstericilerin devlet televizyonun merkez binasını basmaları sırasında çıkan çatışmalarda en az 50 kişinin yaralandığını belirttiler.

Macaristan parlamentosunun önünde dün akşam saatlerinde başlayan gösterilerde Gyurcsany'nin istifasını isteyen göstericilerin, işten çıkanların da katılımıyla sayılarının daha da arttığını kaydeden yetkililer, gece yarısına doğru parlamento binası önünde gösteri düzenleyen ana gruptan ayrılan yüzlerce göstericinin devlet televizyonunun merkez binasının yakınlarına doğru yürüyüşe geçtiklerini ifade ettiler. Taleplerini televizyondan duyurmak amacıyla polis kordonunu yararak binaya girmeye çalışan göstericilerden bazıları ile polis arasında çıkan çatışmalarda, polisin tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullanarak göstericileri dağıttığı belirtildi.

Hükümet bugün meclisi olağanüstü toplantıya çağırırken, ana muhalefet partisi Fidesz oturumu boykot edeceğini bildirdi. Başbakan Ferenc Gyursancy'nin istifasını isteyen binlerce kişi olayın ortaya çıktığı Pazar gününden bu yana meclis önünde bekliyor. Macar kabinesi de olağanüstü toplantısını sürdürüyor.

Başbakanın açıklaması

"Yalan söyledik! Bir buçuk yıl sabahtan akşama insanlara yalan söyledik. Dört yıl boyunca hiçbirşey yapmadık! İnsanların karşısına çıktığımızda, 'peki dört yıl boyunca ne yaptınız' diye sorduklarında ne diyeceğiz?" Budapeşte'den Tarık Demirkan'ın aktardığına göre Macar televizyonları, radyoları pazar akşamından bu yana başbakan Ferenc Gyurcsany’nin kendi sesinden bu sözlerini yayınlıyorlar.

Göstericiler

Başbakanın da kendine ait olduğunu doğruladığı bu konuşma kaydı, bu yılın Mayıs ayında yani Macaristan’da, Sosyalist ve Liberal koalisyonun yeniden iktidara gelmesinden bir ay sonra Sosyalist Parti'nin tüm ülke yöneticilerinin toplandığı basına kapalı bir konferansta yapılmış.Başbakan tam 3 saatlik konuşmasında ülkenin ağır bir kriz içinde olduğunu, ekonominin çökme noktasına geldiğini ve bunun böyle devam edemeyeceğini söylüyor.

Gyurcsany konuşmasında toplantıya katılan Sosyalist Parti yöneticilerini, seçimden sonra gündeme getirmeyi planladığı ağır istikrar paketini kabule zorluyor, hatta zaman zaman tehdit ediyor. "Artık siyasi elitin yalan dolan dönemi bitti! Kimse kendi çıkarı için bir şeylere tutunmaya çalışmasın! Ya benim söylediğim olur, ya da başınızın çaresine bakarsınız!" diyor.

İstifa çağrısı

Muhalefet konuşmanın medyaya sızması ardından hükümeti istifaya çağırdı. Partisi Sosyalistler ve koalisyonun küçük ortağı Hür Demokratlar ise başbakanı desteklediklerini bildirdiler. Ancak Cumhurbaşkanı Laszlo Solyom Başbakan Gyurcsany'nın ahlaki bir kriz yarattığını söyledi. Başbakan ise konuşmasını, sadece kendi hükümetinin değil, son 7-8 yıl içinde tüm siyasetçilerin popülizm uğruna yalanlar söyleyerek ülkeyi batağa sürüklediğini söyleyerek savundu. Gyurcsany bu açıklamaları ardından iptal etmediği Rusya gezisi kapsamında Moskova’ya gitti.

Macaristan’da iki hafta sonra yerel seçimler yapılacak. Olaylar patlak vermeden yapılan son kamuoyu yoklamalarında Sosyalistler ile müttefikleri Hür Demokratlar muhalefetteki Fidesz'in gerisinde görünüyor.

Kaynak: BBC ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48