banner39

Maden faciasındaki 7 ihmal tespit edildi

Bursa'da 19 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya 7 eksikliğin yol açtığı ortaya çıktı

Arşiv 16.12.2009, 10:30 16.12.2009, 12:12
Maden faciasındaki 7 ihmal tespit edildi


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 19 kişinin öldüğü maden ocağında 'elektrik donanımı ve bir kısım enstrümansyonlarla'' ilgili eksiklik gördüklerini söyledi. Yıldız, 'Projede bize ibraz edilenle yapılanla cebri havalandırma borularıyla alakalı eksiklikler tespit edildi'' dedi.

Yıldız, maden ocağındaki patlamaya ilişkin adli soruşturmanın dün tamamlandığını ve 3 kişinin tutuklandığını belirterek, yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile işçi sağlığı ve işçi güvenliğiyle ilgili toplantıyı da birleştirerek ortak bir çalışma grubu oluşturulması için bir toplantı yapacaklarını bildirdi.

'Maden sahibinin bulunamadığı söyleniyor. Bu konuda bir gelişme var mı?'' sorusu üzerine Yıldız, 'Kendisinin Bursa'da olduğu söylendi. Telefonlarına şu anda ulaşılamıyormuş. Firma yetkilileri de bu şekliyle söylediler. Bir şekilde ortaya çıkacak. Bunun başka çaresi yok'' dedi.

OCAK SAHİBİ ARANMIYOR

Maden ocağındaki göçükle ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde ocağın sahibi Nurullah Ercan hakkında arama veya yakalama kararı bulunmadığı öğrenildi.

Olayda ihmali olduğu iddiasıyla işletmenin genel müdürü Fahrettin Çolpan, işletme müdürü Hayrettin Çelik ve ocak şefi Bayram Erdoğan'ın 'Görevi ihmal ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme'' suçundan çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandığı soruşturma için cumhuriyet savcılığının gizlilik kararı aldığı bildirildi.

19 İŞÇİ ÖLÜME BÖYLE GİTTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın oluşturduğu Maden İşleri Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu elemanlarından oluşan 14 kişilik ekibin hazırladığı raporun 7 ana başlıktan oluştuğu öğrenildi. Raporda belirtilen ve 6 ay süreyle ocağın kapatılmasına neden olan eksiklikler şöyle:

1- Aydınlatma teçhizatı antigrizulu değil.
2- İşletme projesinde belirlendiği biçimiyle nefeslikleri birbirine bağlayan galeri yok.
3- Ocağın havalandırılmadığı, havalandırma yetersiz.
4- Nakliyede kullanılan elektrik motorları dışındaki ekipmanlar antigrizulu değil.
5- Tahkimat direklerinin kırık olduğu tespit edildi.
6- Tavanın çöktüğü tespit edildi.
7- Gaz ölçümlerinin gerekli biçimde yapılmadığı belirlendi.

Geride kalana banka cüzdanı

Maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına, Başbakanlık ve Bursa Valiliğince verilecek yardımlar için hesap cüzdanları dağıtıldı. Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, göçükte ölen işçilerin yakınlarına 11 bin liralık yardım paralarının yatırıldığı banka cüzdanlarını teslim etti.

Kaynak: Akşam

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?